ISTRIJANI ODLIČNI PROTIV VENEZIJE

'Zeleno-žuti' obradovali igrom, u susretu koji su trebali dobiti

Piše: Siniša Žulić

28.07.2024 - 12:10

Ako je igra koju je Istra prezentirala na posljednjoj pripremnoj utakmici protiv Venezije ono što je trener Tramezzani spremao za ovo prvenstvo, onda će se Istrini navijači imati čemu radovati tijekom ove jeseni. U kampu Venezie u Mestreu gdje ih je ugostio novi istoimeni talijanski prvoligaš trener Paolo Tramezzani na teren je najvjerojatnije izveo postavu koja će se idućeg petka suprotstaviti prvaku Dinamu na Maksimiru. Utakmica je bila zatvorena za javnost, s obzirom da se igra na terenu bez tribina, iza zatvorenih vrata lijepo uređenog Venezijinog kampa. No šestorica pulskih navijača uspjeli su naći načina da zauzmu poziciju iza gola. Pulski trener krenuo je s Majkićem na vratima, Kadušićem lijevo i Valinčićem na desnom boku. U sredini obrane bili su Iovu, Marešić i Ferro, a Blagojević i Petrusenko na veznim pozicijama. Napadačku trojku činili su Vuk i Lisica te Lawal u špici.

'Zeleno-žuti' su tijekom prvoga poluvremena ostavili puno bolji dojam. Igra s visokim presingom koju preferira talijanski trener na pulskoj klupi u nekoliko je navrata stvorila Puljanima dobre šanse iz kojih međutim nisu uspjeli postići zgoditak. Gostujući nogometaši odlični su bili i u tranziciji gdje su brzim okomitim loptama dolazili u stopostotne šanse. Najbolju je imao Lawal u posljednjoj minuti prvog poluvremena kada se sam sjurio u gostujući šesnaesterac i kada se učinilo da će pogoditi mrežu odnekud se stvorio Idzes i spriječio siguran gol. U 9. minuti Valinčić je također išao sam na golmana, no sustigla ga je domaća obrana, dok povratnu loptu Lawal šalje u gredu. Imali su Puljani još nekoliko (polu)prilika, dok je s druge strane Majkić uglavnom bio nezaposlen.

U nastavku susretu ponovno angažirana pulska momčad stvarala je više šansi i bila opasnija. U petoj minuti nastavka Valinčić je servirao priliku za Lisicu a udarac pulskog napadača ide po sredini gola. Puljani su poveli u 72. minuti nakon proigravanja Jaganjca od strane Čuića. Mladi bosanskohercegovački napadač je s lijeve strane pogodio visoko pod gredu domaćeg vratar Joronena. Sam o šest minuta kasnije Venezia nezasluženo izjednačuje kada se Al Haddad sjurio u Istrin šesnaesterac i dao okomitu loptu za Gytkjaera koji je očigledno bio u zaleđu i prebacio Majkića. Suci se međutim nisu oglasili i gol je priznat. Nervozna igra domaćina rezultirala je do kraja susreta s još nekoliko grubih faula, a i suci su imali nekoliko čudnih procjena zbog čega je živce izgubio i pulski trener Tramezzani. Sve u svemu lijepa predstava Puljana u njihovoj posljednjoj provjeri.

VENEZIA - ISTRA 1961 1:1 (0:0)

Kraj susreta u Mestreu. Istra je odigrala odličnu utakmicu

87' - pulski vezni i obrambeni red s lakoćom prekida domaće napade i stvaraju opasne šanse, no bez konkretnog učinka

85' - u igri je kod domaćih Duncan, a u 'zeleno-žutim' redovima ulaze juniori Tomić i Krivičić, umjesto Kadušića i Iovua

82' - ponovno vrlo dvije dvojbene sudačke odluke na štetu Istre 1961. Najprije nije sviran prekršaj na Filetu, da bi u nastavku napada sudačka trojka ponovno pustila zaleđe venezijanskog napadača, što je izazvalo velike proteste trenera Tramezzanija prema glavnom sucu

81' - Marešić dugačkom loptom pronalazi Jaganjca koji odlaže loptu za nadolazećeg Fileta, no francuski napadač puca preko gola

79' - odličan slalom Ćalušića koji je prošao svojicu igrača uputio udarac sa ruba kaznenog prostora i zamalo promašio!

78' - Venezia oizjednačuje. Prošao je Al Haddad kroz sredinu i dao okomitu loptu za Gytkjaera koji je očigledno bio u zaleđu i prebacio Majkića. Suci se međutim nisu oglasili i gol je priznat

75' - u igri su Ćalušić, Kocijančić i Ramić, umjesto Valinčića, Ferra i Petrusenka

72' - GOOOL! Kombinirali su Čuić i Jaganjac koji su netom ušli u igru, a mladi bosanskohercegovačkii napadač s lijeve je strane pogodio domaći gol za vodstvo Puljana

70' - U igri su Čuić i Jaganjac, umjesto Lisice i Vuka u igri su Čuić i Jaganjac. Kod Venezije ušao je Chiesurin i Gytkjaer

65' - prva ozbiljnija prilika Venezije na susretu. Doumbia je pokušao prizemno, no udarac ide uz desnu stativu. U igri su Filet i Maurić, umjesto Blagojevića i Lawala

61' - gotovo preslikana posljednja akcija, no udarac Vuka je sada malo niži, taman preko gola

59'  - ponovno obećavajuća prilika Puljana, no Lawal je otišao previše desno, a povratnu loptu Vuk šalje preko zaštitne ograde iznad gola

52' - lopta je nakon kornera došla do Blagojevića, a njegov ubačaj Marešić šalje glavom preko gola

50' - novi odličan kontranapad Puljana. Valinčić je ubacio Lisicu u šansu, a ovaj pored svog čuvara puca po sredini gola

Krenuo je drugi dio. Kod Venezije će u nastavku zaigrati Črnigoj i Doumbija u veznom redu te Zampano na krilu, dok Tramezzani kreće s istom jedanarstorkom kao u prvom dijelu. U igri ke kod domaćina i Al Haddad

Kraj prvoga dijela. Puljani su se pokazali kao bolja i rastrčanija momčad u prvih 45 minuta

45+1'  - najbolja ṣ̌ansa za Istru na utakmici! Puljani su povukli kontranapad, a kada je Lawal uputio udarac, odnekud mu se iza leđa pojavio Idzes i spriječio čisti zgoditak

45'  - sada je Ferro zaradio žuti zbog oštrog starta na Bjorkansonu

36' - Ertsson je ušao po sredini do ruba šesnaesterca, no njegov prizemni udarac bio je slab

33'  - Bjorkason s leđa ruši Valinčića i zarađuje žuti karton

25' - igrači su dobili minutu za osvježenje. Iza istočnog gola odnekud se pojavilo šest pulskih navijača

24' - Domaćini imaju slobodan udarac na 25 metara, no udarac Andersena ide u živi zid

14' - Puljani su sada lijepo prošli po lijevoj strani no Lisica nije uspio uputiti opasan udarac jako uskosa. No izborio je korner

9' - odlična šansa za Istru! Sjurio se Valinčić prema šesnaestercu domaćina, no dostigla ga je Venezijina obrana, a iz povratne lopte Lawal pogađa gredu!

7' - prvi udarac na susretu uputio je Pohjanpalo no Marešić blokira njegov udarac

Započeo je susret u Mestreu

VENEZIA: Joronen, Idzes,  Bjarkason, Pohjanpalo, Nunzio, Candela, Svoboda, Šverko, Andersen, Ertsson.

ISTRA 1961: Majkić, Marešić, Petrusenko, Blagojević, Lisica, Iovu, Vuk, Ferro, Lawal, Kadušić