Helga Možé: Aktualni politički narativ predstavlja ozbiljnu prijetnju
"Narativ kojem svjedočimo u javnom prostoru po pitanju prava žena, po pitanju opravdanja molitelja, po pitanju intencija deratifikacije Istanbulske konvencije, u najmanju ruku zabrinjava. Takvi prijedlozi predstavljaju ozbiljnu prijetnju ljudskim pravima, pravima žena i borbi protiv nasilja u obitelji u našoj zemlji", poručila je predsjednica Kluba žena IDS-a, Helga Možé osvrćući se na posljednja događanja vezana uz pitanja rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj.
Možé je tim povodom poručila kako „Klub žena IDS-a podržava pravo na slobodu vjeroispovijesti i izražavanja za sve građane. Međutim, želimo naglasiti da je jednako važno osigurati da se prava žena i pitanja rodne ravnopravnosti ne zanemaruju. Naša borba za jednakost ne umanjuje prava drugih, već teži stvaranju društva u kojem svi mogu živjeti dostojanstveno i bez straha od diskriminacije ili nasilja.“
"Nadalje, deratifikacija Istanbulske konvencije značila bi stoljetno vračanje unatrag za sve postignute napore u zaštiti prava žena i borbi protiv nasilja u obitelji. Ova konvencija ne donosi samo zakonske obveze, već i podršku u edukaciji, prevenciji i zaštiti žrtava nasilja. Oduzimanje tih alata značilo bi ostavljanje tisuća žena bez adekvatne zaštite i podrške. Smatramo da nikako nije vrijeme za deratifikaciju već za konkretan Nacionalni akcijski plan za provedbu, kao i proračun koji će pratiti provedbu", poručila je Možé.
Također, Možé se osvrnula i na situaciju vezanu za pokretanje rodnih studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu poručivši: "Rodne studije mogu imati ključnu ulogu u obrazovanju, istraživanju i promoviranju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i promicanju jednakosti među spolovima. Potrebna je veća edukacija i razumijevanje pitanja roda kako bismo izgradili pravednije i sigurnije društvo za sve. Zaustavljanje Rodnih studija šalje poruku da naša društvena i politička elita ne prepoznaje važnost obrazovanja o pitanjima roda i spolne jednakosti. Društvo se mijenja, ljudi se otvaraju, današnje generacije su drugačije - zatvarati oči pred time, zabranama i zataškavanjima utjecati na društvo, sigurno neće biti učinkovito."
Za kraj, Klub žena pozvao je sve građane i građanke, političke stranke i civilno društvo da se „u ovim izazovnim vremenima, ujedine u borbi za očuvanje i unapređenje rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj, zaštiti žena i ženskih prava te slobodi pojedinca koju Ustav naše zemlje jamči. Ne smijemo dopustiti da se umanjuje vrijednost naših prava i sloboda. Klub žena IDS-a nastavit će se boriti za ravnopravnost, pravdu i dostojanstvo svih žena i protiv svih oblika nasilja, te se zalaže za uključivanje ovih tema u obrazovni sustav i javne politike. Samo zajedničkim naporima možemo postići društvo koje poštuje prava svih svojih članova, bez obzira na spol, rod, boju kože, vjeru ili bilo koju drugu osobnu karakteristiku.“ (IHR)