projekt težak 10 milijuna eura

Obnavlja se najpoznatija zgrada u Puli

1
Društveni centar Rojc u Puli (Foto: Milivoj Mijošek)
Društveni centar Rojc u Puli (Foto: Milivoj Mijošek)

U planu razvoja Grada Pule postoji strategija urbanog područja Pula, koja pokriva Pulu i okolnih šest općina, koje ulaze u ITU urbanog područja.U sklopu ITU mehanizma, za urbano područje Grada Pule dogovoreni su projekti procijenjene vrijednosti od 33 milijuna eura.

Od tog iznosa, za projekte Grada Pule ići će oko 20 milijuna eura, a u projekte revitalizacije, uz, primjerice, obnovu Pulskog inovacijskog centra, te kupališta Stoja, među najvećim projektima ITU mehanizma, uključen je i projekt obnove Društvenog centra Rojc, objasnila nam je pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Grada Pule Samanta Barić, piše Bauštela.

– Radi se, kako na izmjeni prostorne dokumentacije, tako i na izmjeni Generalnog urbanističkog plana, kako bi se planovi mogli ostvariti. U izmjene plana uključit će se i zeleni projekti. Od preostalih većih projekata čije se izvođenje također planira izvesti u Puli u sklopu ITU mehanizma je još projekt Društveni centar Rojc. To je ukupno 16.000 kvadrata starog vojnog objekta za obnoviti. U vlasništvu je Grada, a trenutno su korisnici razno razne udruge, međutim, objekt je zaista velik, konstatira Barić.

Obnova će zasigurno biti vrlo kompleksna. Zgrada veličine ukupno do 6 tisuća kvadrata, svakako među većima u Puli, te okoliš oko zgrade vape za revitalizacijom. Barić ovaj projekt naziva možda najvećim u ITU mehanizmu, a kako pojašnjava, od procijenjene vrijednosti za obnovu, 85 posto bit će financirano kroz ITU mehanizam. Projekt je, kaže, trenutno u fazi pripremnih radova i izrade studije – kako bi ga se moglo prijaviti na izravnu dodjelu.

– Površine zgrade je oko 6 tisuća kvadrata, a okoliša još kojih 10 tisuća kvadrata i to sve zaista treba revitalizirati. To nam je, može se reći, najveći projekt u ITU mehanizmu, a procijenjena vrijednost samo projekta Društvenog centra je 10 milijuna eura, od čega se 85 posto financira kroz ITU mehanizam.

U tijeku su pripremni radovi, izrade studije, kao i izrada projektne dokumentacije te razgovori s ministarstvom. Znači da se provode svi koraci da bi se projekt moglo prijaviti na izravnu dodjelu, objašnjava pročelnica Barić.

Društveni centar Rojc može se nazvati najpoznatijom zgradom u Puli. Objekt koji pokriva prostor od ukupno skoro 17 tisuća kvadrata, izgrađen je 1870. godine, te je na početku bio vojna škola Austro-Ugarske Monarhije. Centar je zadržao namjenu vojne škole i za vrijeme Italije i Jugoslavije, do 1976. godine, kada zgrada kreće biti korištena kao vojarna.

Od 1991. u zdanju su se nalazile izbjeglice, a kasnih devedesetih u Rojcu se kreću skupljati skvoteri i prve udruge. Krajem prošlog stoljeća, nova namjena se formalizira ugovorom između Grada Pule i korisnika. Od kasnih devedesetih, udruge, uz račune struje koje su obvezne plaćati, i uređuju prostor. Tako je svaki ugao oslikan, a u planu je velika obnova objekta, s igralištima, dvorištem i okolnim zelenilom. Obnova društvenog centra Rojc u kojem danas djeluje 106 udruga jedan je od projekata revitalizacije grada, za što je izdvojeno 20 milijuna eura, a u tijeku je izrada projektne dokumentacije. 

Društveni centar Rojc, naziv je dobio po Karlu Rojcu, revolucionaru iz Drugog svjetskog rata. Grandiozno je zdanje u blizini parka Monte Zaro u centru Pule. S površinom koja pokriva nevjerojatnih 16.739 četvornih metara, objekt je među najvećima u Puli, a uključuje i prostor unutarnjeg dvorišta, parkirališna mjesta i sportska igrališta.

Centar okružuju zelene površine. Zdanje, izgrađeno još krajem 19. stoljeća, 1870. godine, podignuto je za Austro-Ugarske Monarhije, a prva namjena objekta bila je ona vojne škole. Tu namjenu centar je zadržao kroz različita društvena uređenja, točnije, za vrijeme Monarhije, Italije pa onda i Jugoslavije, sve do 1976. godine.

Iste godine, zgrada kreće biti korištena kao vojarna, a 1991. godine, Jugoslavenska narodna armija koja je koristila prostore zgrade, napušta ih. Zgrada tako početkom 1990-ih godina postaje utočište ratnim izbjeglicama, a potom kasnih devedesetih, nakon što ju izbjeglice napuštaju, u Rojc ulaze prvi skvoteri i organizacije civilnog društva.

To razdoblje označava i početak korištenja velebnog zdanja na način koji se nastavlja do danas. Vrlo brzo, Grad Pula odlučuje formalizirati novonastalu situaciju pa se 1999. potpisuju prvi ugovori o korištenju prostora Rojca, navedeno je na stranici Društvenog centra.

Danas u Rojcu djeluje čak 106 udruga koje za taj prostor imaju sklopljen ugovore o korištenju prostora. Za centar je specifično što udruge koriste prostor bez plaćanja naknade te su obvezne sudjelovati isključivo u plaćanju troškova električne energije.

Više pročitajte ovdje.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa