Geromettin jeftini populizam ili panični strah od izbornog neuspjeha

02.09.2024 - 05:02
Geromettin jeftini populizam ili panični strah od izbornog neuspjeha

Nakon što je odlukom Vlade povećana osnovica za obračun plaća državnih dužnosnika, automatizmom su povećane i plaće lokalnih dužnosnika: župana, gradonačelnika i načelnika, odnosno onih čije su plaće odlukom vijeća izravno vezane za državne plaće.

Najveću plaću u državi sada ima predsjednik republike Zoran Milanović, kojemu je plaća s 3.600 eura neto narasla na 6.074 eura, odnosno povećana mu je za 2.474 eura ili za 68 posto.

U Istri najveću plaću ima župan Boris Miletić, kojemu je plaća s 2.522,64 povećana na 4.439,86 eura. Plaće istarskih načelnika i gradonačelnika, kojima su plaće automatizmom povećane sada se kreću od 2.500 do 3.800 eura neto.

 

Među istarskim gradonačelnicima automatizmom plaće nisu povećane samo gradonačelniku Buzeta Damiru Kajinu jer on je 'volonter', budući da se nije htio odreći povlaštene saborske mirovine dok obnaša dužnost gradonačelnika te pazinskoj gradonačelnici Suzani Jašić. Ona je preduhitrila odluku Vlade pa si je plaću, najviše koliko se moglo tadašnjim zakonskim mogućnostima, sama povećala odlukom Gradskog vijeća mjesec dana ranije. Suzana Jašić će sada umjesto dosadašnjih 2.142 primati 'samo' 2.577 eura. Očito se malo zaletjela.  

Među načelnicima istarskih općina Vladinu povlasticu nije iskoristio jedino načelnik Vrsara Ivan Gerometta. Njemu se, naime, neto plaća s dodatkom za radni staž automatizmom trebala podići sa 1.644 na 2.927 eura. Međutim, on si je odlukom Općinskog vijeća smanjio koeficijent na 71 posto dosadašnjeg, pa će sada dobivati 2.107 eura plaće, što znači da mu je plaća povećana 'samo' 28 posto.

Iz obrazloženja odluke, koju su našem portalu dostavili iz Općine Vrsar, stoji da je Gerometta „razmatrajući odgovorno novonastalu situaciju, imao u vidu i najvažniju činjenicu - da je osnovica za obračun plaće službenika općinske uprave u razdoblju od listopada 2010. do lipnja 2024. porasla 30 posto". Po tom je obračunu onda korigirao i svoj koeficijent.

Gerometta je podsjetio i da je u istom razdoblju, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, inflacija iznosila 38,5 posto, te da je osnovica za obračun plaće zaposlenika u Dječjem vrtiću Tići, kojemu je osnivač Općina Vrsar, u razdoblju od siječnja 2011. do lipnja 2024. porasla 41,58 posto.

U svom obrazloženju načelnik Gerometta je preskočio jednu bitnu informaciju, a to je da su tete iz dječjeg vrtića u Vrsaru početkom svibnja bile u štrajku, a glavni razlog bio je nezadovoljstvo plaćama, odnosno činjenicom da im po Zakonu o predškolskom odgoju pripadaju iste plaće kao u osnovnim školama, ali im je Općina kao osnivač te plaće odbijala dati.

Ovdje treba naglasiti da je štrajk u vrsarskom dječjem vrtiću bio jedini štrajk u Istri koji su pokrenuli djelatnici čije se plaće financiraju iz županijskog, gradskih ili općinskih proračuna. Također, ove godine u čitavoj Hrvatskoj zabilježena su samo tri štrajka teta u vrtićima - u Biogradu na Moru, Slunju i – Vrsaru.

Ivan Gerometta na čelu Općine Vrsar je od 2017. godine i, nažalost, najviše će ga pamtiti po tom štrajku. Zbog velikog prostora koji je štrajk dobio u nacionalnim medijima, mnogim Hrvatima prva asocijacija na Vrsar je bogata općina na moru u kojoj tete u vrtićima moraju štrajkati za veće plaće.

Pa naravno da si je, nakon takve 'reklame' načelnik morao smanjiti koeficijent za plaću. Bio bi lud da je, deset mjeseci prije izbora, nakon što se tjednima s tetama cjenkao za nekoliko postotaka veće plaće, svoju plaću povećao za gotovo 80 posto.

Mnogi su Geromettinu odluku da si plaću poveća samo 28 posto okarakterizirali kao jeftini populizam. Ali to nije populizam, to je panični strah od izbornog neuspjeha.

Tweet