Smiješno je rad za koji se dobiva naknada od 663 eura nazivati volonterskim

15.08.2024 - 05:02
Smiješno je rad za koji se dobiva naknada od 663 eura nazivati volonterskim

Volonteri čitavog svijeta svoj dan obilježavaju 5. prosinca. Proglasila ga je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1985. godine i od tada se svake godine na taj dan obilježava Međunarodni dan 'dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak'.

Dragovoljni rad (ili francuska posuđenica volonterstvo) je rad osobe koja obavlja posao za dobrobit drugih bez financijske naknade. Najčešća vrsta dragovoljnoga rada je sudjelovanje u aktivnostima nevladinih organizacija pojedinačno ili kao dio dragovoljnoga društva ili dragovoljne skupine. Razlozi za uključenje u dragovoljni rad su obično moralne prirode i ovise o individualnim pristupu sustavu vrijednosti. Uključuje se uglavnom radi pružanja pomoći drugim ljudima, kako bi se promijenio svijet koji ih okružuje na bolje.

 

Ovaj kratki uvod i objašnjenje volonterstva iz Wikipedije dao sam kako bih naglasio koliko se riječ volontiranje često zloupotrebljava, naročito među političarima. Naime, u političkoj praksi demokratske Hrvatske, nakon novog ustroja općina i gradova, uvriježio se termin (grado)načelnik volonter. Dakle, postoje lokalni čelnici koji dužnosti gradonačelnika ili načelnika općine obavljaju volonterski.

Međutim, termin (grado)načelnik volonter je fake. Naime, (grado)načelnici volonteri u pravilu (grado)načelničku dužnost ne obavljaju besplatno, odnosno na dobrovoljnoj osnovi, već za svoj rad dobivaju naknadu. Razlika je jedino u tome što to nije klasična plaća i što se trošak (grado)načelničke naknade u proračunima gradova i općina koje vode 'volonteri' ne vodi pod stavkom plaća djelatnika grada ili općine.

Od deset istarskih gradova samo je u Buzetu gradonačelnik volonter, pa Damir Kajin jedini neće dobiti povišicu kakvu su dobili ostali istarski gradonačelnici, čije su plaće izravno vezane za osnovice plaća državnih dužnosnika, koje je Vlada nedavno drastično povećala.

Kao i Kajin, kada se prije 12 godina umirovio na jedan dan uz poznatu rečenicu „ne želim biti jedini štupido“, tako sada vjerojatno razmišljaju i njegove kolege gradonačelnici. Zašto bi bili štupidi i ne prihvatili ono što im je Vlada svojim zakonom omogućila.

Kajin nije htio biti štupido kada je donesen zakon o povlaštenim saborskim mirovinama, a nije bio štupido ni 2021. godine kada je izabran za gradonačelnika i kada je, da zadrži povlaštenu mirovinu, odabrao opciju gradonačelnik volonter.

„U mom slučaju ništa se neće promijeniti jer ću i ubuduće primati 663 eura naknade. Makar, kada odbijete dolazak na posao, zdravstveni pregled, marendu… Prije je to minus nego nula eura. Kako će taj odnos biti reguliran nakon isteka mog mandata, ne znam“, odgovorio je Kajin na upit kolege Igora Radića, hoće li se i njemu povećati naknada.

Naravno, nitko ne treba raditi besplatno, nitko ne treba odbijati povišice, naročito ako su definirane zakonom, ali smješno je da se rad za koji se dobiva naknada od pristojnih 663 eura naziva volonterski.

Kao što sam na početku napisao – volonterski rad je rad za opće dobro za koji se ne prima naknada. Ja sam recimo u jednom mandatu obnašao dužnost predsjednika NK Rudar i za to nisam primao nikakvu naknadu. To je volonterski rad.

A to što radi Damir Kajin je najobičniji ugovor o radu za nepuno radno vrijeme kakav imaju mnogi umirovljenici koji su nastavili raditi i u mirovini. Ne vjerujem da itko od njih svoj rad naziva volonterski.

Naravno, nije Damir Kajin izmislio taj termin. Izmislila ga je država, a on bi bio štupido kada bi svoj rad nazivao drugačije.

Tweet