Daus je napustio sve IDS-ove funkcije, ali s Plenkovićevom otpremninom

31.07.2024 - 05:02
Daus je napustio sve IDS-ove funkcije, ali s Plenkovićevom otpremninom

Emil Daus, nekadašnji voditelj na Radio Istri, potom u tri mandata načelnik Općine Cerovlje i šest godina saborski zastupnik, privatno je vrlo zabavna i izrazito duhovita osoba s inteligentnim smislom za humor. Kao dugogodišnji radijski voditelj vrlo je elokventan i zbog tih je vrlina upamćen kao najbolji IDS-ov saborski zastupnik još od vremena Damira Kajina, Ivana Jakovčića, Dina Debeljuha i ostalih IDS-ovih prvoboraca.

Osim brojnih vrlina, Daus ima i jednu manu, a to je da ne voli preuzimati obaveze i odgovornosti. Dok ga šira javnost pamti kao elokventnog saborskog zastupnika, rado viđenog gosta na brojnim općinskim i gradskim svečanostima diljem Istre, na kojima je svojim jednostavnim i 'narodskim' govorima nerijetko znao zasjeniti ostale govornike, u njegovoj stranci najčešće su ga isticali kao osobu koja bi najradije samo pričala (po mogućnosti u Saboru), bez ikakve želje i ambicije za obavljanje neke konkretne i odgovorne dužnosti.

 

Šira javnost vjerojatno ne zna da je, nakon lošeg IDS-ovog rezultata na lokalnim izborima 2021. godine, kada se počeo tražiti nasljednik Borisa Miletića, dužnost novog predsjednika stranke najprije ponuđena Emilu Dausu. Međutim, on je to odbio, jer nije htio preuzeti tu obavezu i odgovornost.

Iako je bio šef Miletićevog izbornog stožera, brzo je rehabilitiran od strane novog vodstva stranke, pa je 2022. godine imenovan političkim tajnikom stranke. Zbog njega je dužnost glavnog tajnika IDS-a prvi put u povijesti podijeljena na dvije osobe – Sašu Škrinjara i njega.

Pod predsjedanjem Dalibora Pausa nastupilo je zlatno razdoblje Dausove političke karijere. Bio je politički tajnik stranke i predsjednik Kluba zastupnika IDS-a u Saboru, postavši najvidljivije IDS-ovo lice na nacionalnoj razini.

Međutim, na parlamentarnim izborima Daus se uvrijedio jer je na IDS-ovoj listi za novi saziv Sabora bio tek na šestom mjestu, odnosno peti IDS-ovac, iza Dalibora Pausa, Valtera Glavičića, Lorisa Peršurića i Helge Može. Zbog toga se jako angažirao u kampanji ne bi li u Sabor ušao uz pomoć preferencijalnih glasova. Dobio je više glasova od drugog na listi Glavičića, ali ne i od trećeg Peršurića, koji je s prvim na listi Daliborom Pausom na kraju ušao u Sabor.

No, Emil Daus u Sabor ne bi ušao ni da je bio drugi na listi, jer bi mandate svejedno izborili samo Paus i Peršurić. Daus je saborski zastupnik ponovo mogao postati samo da je bio prvi na IDS-ovoj listi. Međutim, prvi na listi mora biti predsjednik stranke, a Daus to nije htio biti.

Na parlamentarnim izborima Daus je ipak ostvario respektabilan rezultat. Osvojio je gotovo 8 posto preferencijalnih glasova, a u gradu Pazinu je dobio preko 50 posto preferencijalnih glasova. Lista IDS-a u tom je gradu dobila jedan i pol puta više glasova od liste Možemo koji je u Pazinu na vlasti. Bila je to jasna poruka pazinskih birača, ali i signal IDS-u da bi Emil Daus bio dobitna kombinacija na izborima za gradonačelnika Pazina. Međutim, to je odgovornost i obaveza koju Daus opet nije htio prihvatiti.

Iako su Dausovu ostavku na društvenim mrežama mnogi komentirali kao hrabar i moralan čin, teško se oteti dojmu da je ovdje ipak riječ o običnom kukavičluku i bježanju od obaveza i odgovornosti. Za razliku od počasnog predsjednika IDS-a Ivana Jakovčića, koji je nedavno kao vijećnik u Skupštini Istarske županije pristao na stranačku stegu iako se nije slagao sa stavom većine, pravdajući se da je 'vojnik partije', Daus je ipak radije odabrao 'dezerterstvo'.

Dakle, iako mu je IDS sve dao, Emil Daus za stranku niti jednom nije htio podmetnuti leđa i preuzeti odgovornost, čak štoviše, svoju je ostavku objavio na teatralan način kako bi stranci nanio što veću štetu.

Zašto je ostavku podnio baš sada još će neko vrijeme ostati nepoznanica. Jedna verzija je da mu je Miletićeva strana možda obećala neko radno mjesto, ali pod uvjetom da našteti sadašnjem vodstvu IDS-a.

Druga verzija meni je izglednija. Naime, pomalo je indikativno da je Daus ostavku na sve političke dužnosti podnio samo nekoliko dana nakon što je Vlada značajno povećala plaće svim državnim dužnosnicima, pa i saborskim zastupnicima. Nakon povišice zastupnici će imati oko 1.500 eura veće plaće, a veća primanja 'kače' i one koji, poput Emila Dausa, koriste opciju '6 plus 6'. To znači da će Daus do kraja isteka prvih šest mjeseci od završetka mandata saborskog zastupnika primati 4.000 eura, a preostalih šest mjeseci vrlo lijepih 2.000 eura plaće. Daus je napustio sve IDS-ove funkcije, ali s Plenkovićevom otpremninom.

Zbog toga je Daus sasvim neopterećeno mogao dati ostavku na sve političke funkcije jer mu IDS više ne treba za traženje radnog mjesta. Naime, godinu dana je sasvim pristojno razdoblje da si sam na miru, opušteno, bez političkih repova, ali političkih kompromisa odabere nastavak profesionalne karijere.

Tweet