Nije Trumpovo uho jedino: mali podsjetnik na najpoznatije uši

16.07.2024 - 05:02
Nije Trumpovo uho jedino: mali podsjetnik na najpoznatije uši

Donald Trump je 13. srpnja preživio atentat na predizbornom skupu u Butleru u Pennsylvaniji. Stradalo je samo njegovo desno uho, pa će se ova predsjednička kampanja u SAD-u (ako do izbora ne bude novih incidenata) ponajviše pamtiti po Trumpovom propucanom uhu.

To će biti uho koje će vrlo vjerojatno odlučiti idućeg predsjednika SAD-a, pa već sada možemo govoriti o jednom od najslavnijih i najutjecajnijih uha novije svjetske povijesti.

Bilo je još takvih uši u prošlosti. Doduše, nisu bili politički važni, ali su imali veliki utjecaj na umjetnost, film, televiziju i sport.

 

U povijesti umjetnosti najslavnije je uho talentiranog ali uvrnutog nizozemskog umjetnika Vincenta van Gogha. Van Gogh je nakon jedne svađe s kolegom umjetnikom Paulom Gauguinom britvicom odrezao vlastito uho i odnio ga prostitutkama u javnu kuću. Gauguin je nakon ovog incidenta otišao u Pariz, a Van Gogh u psihijatrijsku bolnicu.

U svijetu filma meni osobno najupečatljivije je odsječeno uho s početka 'Plavog baršuna' ('Blue velvet'), kultnog režisera Davida Lyncha iz 1986. godine. To je ključna scena u filmu kojeg se smatra najboljim u opusu ovog režisera. Ovaj film je vrlo važan za današnju televiziju jer je njegova atmosfera vješto prenesena u Lynchovo najslavnije djelo, tv seriju 'Twin Peaks' iz 1990. godine. Serija je bila prekretnica nakon koje je televizija postala važniji medij od filma. Uspjeh 'Twin Peaksa' bio je okidač za pokretanje, najprije HBO-a sa Sopranosima i drugim serijama, a potom Netflixa i drugih platformi.

Jedno drugo uho također je označilo prekretnicu u filmskoj industriji. Scena kada Mr. Blonde (Michael Madsen) odreže uho policajcu Marvinu Nashu (Kirk Baltz) jedna je od najšokantnijih u 'Reservoir dogs' debitantskom filmu Quentina Tarantina iz 1992. godine. Tarantino je nakon toga snimio 'Pakleni šund' ('Pulp Fiction') i pokrenuo revoluciju u filmu koja se može mjeriti s pojavom impresionizma u likovnoj umjetnosti i punka u rock glazbi.

Iako ovo uho nije imalo značaj na vizualne umjetnosti kao Lynchovo i Tarantinovo, arijevsko uho koje u filmu 'Život je lijep' ('La vita e bella') iz 1997. godine, u jednoj od najbolje odigranih scena filma ismijava glavni glumac, autor i režiser Roberto Benigni, svakako zaslužuje mjesto u ovom podsjetniku na najpoznatije uši. U čuvenoj sceni glavni lik Guido Orefice (Benigni) se učenicima u fašističkoj školi predstavlja kao predstavnik ministarstva i onda se ruga fašističkoj ideologiji i obrazovnom sustavu pokazujući djeci zbog čega je talijansko uho superiornije od drugih uši, pripadnika 'manje vrijednih nacija'.

U povijesti televizije važno i kultno mjesto ima i jedan par ušiju, to su one zašiljene uši dr. Spocka iz 'Zvjezdanih staza' ('Star Trek'). Prvi i najupečatljiviji glumac bio je Leonard Nimoy, a Spocka su još glumili Zachary Quinto i Ethan Peck.

I sportska povijest ima svoju priču o uhu. Jednog od najpopularnijih boksača svih vremena Mikea Tysona, iako je imao pregršt velikih borbi i pobjeda, mnogi pamte isključivo po uzvratnom meču protiv Evandera Holyfielda iz 1997. godine koji je prekinut jer je Tyson svog protivnika ugrizao za uho. Holyfieldovo uho označilo je kraj Tysonove boksačke karijere.

Među poznate svjetske uši također spada i uho slavnog austrijskog vozača Formule 1 Nikija Laude. Njegovo je uho bilo poznato jer ga nije imao (barem njegov veliki dio), odnosno ostao je bez njega u požaru nakon sudara na Velikoj nagradi Njemačke u Nurburgringu 1976. godine. (Foto: Ronda Churchill/REUTERS)

Tweet