HEP-u odgovara da popravak rotora iz TE Plomin traje što duže
Zbog kvara u TE Plomin, iz čijeg poslovanja dolazi najviše proračunskih prihoda Općine Kršan, penzionerima ove općine još uvijek nisu isplaćene uskrsnice. Doznali smo to iz izvješća s prošlotjedne sjednice Općinskog vijeća Kršana, nakon opaske jednog vijećnika da među kršanskim umirovljenicima i domaćicama vlada nezadovoljstvo jer im uskrsnice nisu isplaćene. Razlog je „nedostatak novca zbog reduciranih prihoda uslijed neplaniranog remonta u TE Plomin“.
Načelnik općine Roman Carić podsjetio je da je zbog obustave rada TE Plomin Općina Kršan do sada ostala bez 800 tisuća eura.
Da podsjetimo, TE Plomin je, prema službenoj informaciji koju smo dobili od HEP Proizvodnje, izvan pogona od 11. siječnja, kada se dogodio kvar na rotoru, iako smo iz nekih neslužbenih izvora čuli da elektrana nije radila ni u prosincu.
„Za vrijeme obustave rada elektrane obavit će se sve potrebne remontne aktivnosti i na drugim dijelovima postrojenja, kao što su kotao, turbina i pomoćna postrojenja, tako da nakon popravka kvara i ponovnog pokretanja elektrane više neće biti potrebe za planskom obustavom bloka u 2024. godini.
U razdoblju dok TE Plomin nije na mreži, potrebne količine energije osigurat će se prvenstveno povećanom vlastitom proizvodnjom, a nedostajuće količine se kao i inače nabavljaju na tržištu. Naknada za korištenje prostora, u skladu sa zakonskom propisima, isplaćuje se isključivo na temelju ostvarene količine proizvedene električne energije", rekli su nam krajem siječnja u HEP Proizvodnji.
Iako su nam iz HEP-a tada najavili da se pokretanje proizvodnje u Plominu očekuje krajem travnja, čini se da popravak neće biti gotov još najmanje dva mjeseca.
Naime, rotor turbine iz Plomina je odvezen na popravak u tvornicu Ethos Energhy u Lubliniec u Poljskoj. Neslužbeno smo doznali da je jedna komponenta za njegov popravak trebala u Poljsku stići iz Japana, ali je pošiljka puno kasnila jer je brod s teretom iz Japana, umjesto kroz Sueski kanal i Crveno more, gdje zapadne i japanske brodove napadaju Hutisti, morao otploviti dužim putem preko Južne Afrike.
No, to nije jedini problem koji HEP ima s TE Plominom. Važnije je da je proizvodnja struje u Plominu postala vrlo nerentabilna. Naime, ako pogledamo stanje na Hrvatskoj burzi električne energije (Cropex), na dan 30. travnja bazna cijena struje iznosila je 64,19 eura/MWh, a vršna cijena je 47,76 eura/MWh.
Istovremeno, cijena proizvodnje električne energije u TE Plomin iznosi preko 100 eura/MWh, što znači da je HEP-u dvostruko jeftinije uvoziti struju nego proizvoditi je u Plominu.
Stoga nije teško zaključiti da je HEP-u zapravo u interesu da popravak rotora turbine u Lubliniecu traje što duže. Naravno, kršanske penzionere, koji još uvijek nisu dobili uskrsnice, takva vijest sigurno neće obradovati.