Preferencijalni glasovi u Istri ili tko će koga preskočiti na listi
Usporedo s borbom za glasove birača koje vode političke stranke i liste, unutar samih listi odvija se i borba za preferencijalne glasove. Od kada je prvi put uvedeno u Hrvatskoj, na parlamentarnim izborima 2015. godine, preferencijalno glasovanje stubokom je promijenilo način sastavljanja listi, ali i izborne kampanje.
Prvo, stranke na liste više ne stavljaju osobe koje treba nagraditi zbog lojalnosti ili drugih zasluga, već prednost daju kandidatima koje birači prepoznaju i honoriraju njihov angažman i rad.
Drugo, sama činjenica da mjesto na listi više nije jedini garant ulaska u Sabor, motivira sve kandidate, od najvišeg do najnižeg mjesta na listi, da se dodatno angažiraju u kampanji.
Naime, prema Članku 40. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, preferirani glasovi za pojedine kandidate se uvažavaju ako broj preferiranih glasova pojedinog kandidata iznosi najmanje 10% glasova koje je osvojila pojedina lista. To znači da ako stranačka lista osvoji četiri mandata, a neki kandidat koji je na listi bio plasiran niže od četvrtog mjesta osvoji više od 10 posto preferiranih glasova, onda on preskače svih s liste i ulazi u Sabor.
U našoj izbornoj jedinici u tome su uspjeli Anton Kliman kao posljednji na listi HDZ-a 2016. godine i Peđa Grbin kao posljednji na listi koalicije SDP-IDS-PGS-HSU i niz lijevih stranaka na izborima 2020. godine.
IDS-u se tako nešto još nikada nije dogodilo. Najbliži tome bio je Valter Flego koji je na parlamentarnim izborima 2016. godine kao posljednji, 14. na listi koalicije IDS-PGS-RI osvojio 3.248 glasova što je bilo 7,97 posto od ukupnog broja glasova (40.725) koje je ta lista osvojila.
Peđa Grbin i Anton Kliman sada su prvi, odnosno drugi na svojim listama. Grbinu ne treba posebna preferencijalna kampanja, jer kao predsjednik SDP-a ionako ima veliku nacionalnu vidljivost, ali Anton Kliman, iako na visokom drugom mjestu, koje sigurno vodi u Sabor, ništa ne želi prepustiti slučaju, pa je osmislio čak i vlastiti predizborni slogan 'Srcem za Istru, glavom za Hrvatsku'.
HDZ
Kliman je na prošlim izborima bio treći na listi i osvojio je 10.14% preferencijalnih glasova, što znači da bi u Sabor bio ušao i da je bio niže na listi, pa sigurno želi ponoviti taj uspjeh. Najveći konkurent pritom mu je 11. na listi Mario Bratulić, drugi najpopularniji istarski HDZ-ovac, koji vodi vrlo originalnu i dopadljivu kampanju preko TikToka.
SDP
Na listi Rijeke pravde najaktivnije u prikupljanju preferencijalnih glasova su tri istarske SDP-ovke: 4. na listi Sanja Radolović, 10. Maria Blažina i 12. Bojana Puzigaća. Radolović i Blažina na portalima imaju personalizirane banere, koje su same platile, obilaze sve istarske gradove, a Puzigaća hoda po istarskim manifestacijama s majicom na kojoj je otisnut njezin broj na listi i šalje priopćenja o svemu i svačemu medijima.
IDS
Na listi IDS-PGS gotovo svi su se kandidati rastrčali po Istri ne bi li sakupili što više preferencijalnih glasova. Dosadašnji saborski zastupnik Emil Daus je 6. na listi i u Sabor može ponovo samo ako osvoji više od 10 posto preferencijalnih glasova. To znači da bi trebao dobiti barem 3.500 'svojih' glasova. Najviše glasova očekuje na Pazinštini, a računa i na Buzeštinu, iako mu je tamo ozbiljna konkurencija novigradski gradonačelnik Anteo Milos (10. na listi) kojeg Buzećani pamte kao odličnog rukometaša RK Buzet. Milos će ipak najviše glasova dobiti na Bujštini gdje se dosta angažirao ovih dana u kampanji, iako će mu dio glasova tamo sigurno oduzeti dosadašnja saborska zastupnica i sugrađanka Katarina Nemet (11. na listi).
U najpovoljnijoj poziciji su treći na listi Valter Glavičić i četvrti Loris Peršurić, koji na svojim područjima (Labinština i Poreština) nemaju konkurencije na listi, a sami, već u startu, kao uspješni gradonačelnici imaju veliku bazu glasača. Primjerice, na prošlim lokalnim izborima Loris Peršurić je u Gradu Poreču (bez općina Poreštine) dobio čak 4.969 glasova, a Valter Glavičić je u Labinu (bez općina Labinštine) dobio 2.517 glasova. U prilog Glavičiću ide što IDS u općinama Labinštine stoji bolje nego u općinama Poreštine, te što je na lokalnim izborima (na kojima je dobio manje glasova od Peršurića) imao čak četiri protukandidata, a Peršurić samo dva.
Pitanje na koje vjerojatno niti jedan IDS-ovac sada ne bi znao odgovoriti je što će se dogoditi ako lista IDS-PGS osvoji samo dva mandata, a neki IDS-ov kandidat (recimo Glavičić ili Peršurić) osvoje više preferencijalnih glasova od drugog na listi, PGS-ovca Darija Vasilića iz Krka.
Možemo
Zanimljiva borba za preferencijalne glasove vodit će se i na listi Možemo. No, njima je sada, nakon što im je Radnička fronta u Puli preotela građanske aktiviste, veći problem kako uopće osvojiti jedan mandat. Prva na listi je Dušica Radojčić iz Pule, ali veliki broj preferencijalnih glasova dobit će 14. na listi Suzana Jašić iz Pazina. Na prošlim lokalnim izborima u prvom krugu izbora za gradonačelnicu Pazina, Jašić je osvojila 1.250 glasova, što je sasvim dovoljno za preferencijalni ulazak u Sabor (lista Možemo u VIII. izbornoj jedinici osvojit će između 10 i 12 tisuća glasova).