Koliko će još dugo Hrvatska biti u tom nesretnom ratu?

21.11.2023 - 08:05
Koliko će još dugo Hrvatska biti u tom nesretnom ratu?

Nakon svega što se događalo uoči i tijekom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, koje svake godine samo unosi još veći jaz između Hrvata i Srba, koje svake godine (umjesto da smanjuje) produbljuje podjele u hrvatskom društvu i koje se (naročito ove godine) samo zloupotrebljava za najprizemnije političke svrhe, kome uopće trebaju ovakva pompozna obilježavanja Oluje i Vukovara.

Da ponovim dio svog komentara, koji sam napisao povodom Dana domovinske zahvalnosti. Koliko će još dugo Hrvatska biti u tom nesretnom ratu? Rat je završio prije 28 godina, a naše društvo još uvijek ima potrebu svake godine na spektakularan način obilježavati jednu vojnu pobjedu i jedan vojni poraz.

To nisu radili ni jugoslavenski komunisti koji su itekako znali mitologizirati partizanski pokret. Ne sjećam se da su u bivšem sustavu velike pobjede obilježavane baš svake godine s velikim svečanostima. To se radilo samo na okrugle obljetnice, čak ne ni svake pete, već najčešće svake desete godine. Zar ne bi bilo primjerenije da se i obljetnice 'Oluje' i 'Vukovara' velikim svečanostima obilježavaju tek svake pete godine?

 

Ako Domovinski rat usporedimo s Drugim svjetskim ratom koji je završio 1945. godine, to znači da je 28. obljetnica bila 1973. godine. Te 1973. godine u SFRJ je rata još bilo samo u partizanskim filmovima, a i oni su bili više žanrovski nego ideološki. Naime, u bivšoj državi partizanski film često je bio i nadomjestak za kriminalistički triler.

Te 1973. godine, dakle 28 godina poslije rata, istarske i dalmatinske plaže bile su prepune njemačkih turista. Da podsjetimo, nacisti su samo u Istri počinili zločine koji se po broju žrtava mogu mjeriti s dvadeset Škabrnja. Realno je pretpostaviti da je svaki drugi tadašnji njemački turist stariji od 50 godina u ratu nosio nacističku uniformu i nijedan od njih nije se bojao da će mu netko išarati ili oštetiti automobil samo zbog toga što je imao njemačke registarske tablice.

S druge strane, današnje hrvatsko društvo je i 28 godina nakon završetka rata još uvijek opsjednuto vojnim akcijama, ratnim pobjedama, žrtvama i mržnjom prema Srbina.

Čudi me da u svom tom cirkusu i dalje sudjeluju ozbiljne građanske stranke poput SDP-a. Ljudi koji su stradali u Vukovaru i čiji su članovi obitelji bili žrtve Vukovara i Škabrnje ionako nikada neće glasati za SDP. Njima više ni HDZ nije dovoljno dobar, oni će na izborima glasati za notornog Penavu i njegov Domovinski pokret.  

SDP-ovi birači, naročito oni koji su se putem izgubili, više bi cijenili tu stranku, da su uoči obljetnice Vukovara otvoreno, jasno i glasno rekli da više ne žele sudjelovati u tom cirkusu, da je rat završio prije tri desetljeća i da je vrijeme da se okrenemo budućnosti. Neke birače možda bi zbog takvog stava izgubili, ali bi puno novih dobili. (Foto: Zvonimir Barišin/PIXSELL)

Tweet