Ako želiš da neki sporni projekt uspije, raspiši referendum!

24.10.2023 - 10:22
Ako želiš da neki sporni projekt uspije, raspiši referendum!

Winston Churchill je svojedobno zaključio: "Kad ne želiš riješiti problem, osnuj komisiju (povjerenstvo)". Ja bih na ovo dodao još jednu varijaciju. Ako želiš da neki sporni projekt uspije, raspiši referendum o tom projektu.

Toga sam se sjetio nakon rasprave na sjednici Općinskog vijeća Kršana 27. rujna čiji je zaključak bio da žiteljima te općine predstoji referendum o tome što žele od svoje obale, odnosno kako usmjeriti njezin razvoj.

Razlog je namjera njemačkog Holdinga Amre projekt s hrvatskim predstavništvom u Zaprešiću da u uvali Stupova izgradi luksuzni turistički resort, o čemu je na Vijeću pismo namjere iznio glavni menadžer tvrtke za Hrvatsku Josip Milić.

Amre project namjerava izgraditi luksuzni hotelski resort u uvali Stupova na granici općina Kršan i Mošćenička draga, odnosno na granici Istarske i Primorsko-goranske županije. U tu svrhu su kupili poljoprivredno zemljište koje sada žele urbanizirati, odnosno traže izmjenu općinskog Prostornog plan uređenja.   

Namjeru Općine Kršan da raspiše referendum o zahtjevu Amre projecta na konferenciji za novinare 23. listopada u Plominu je pohvalila Dušica Radojčić iz Možemo, čija je saborska zastupnica Ivana Kekin o spornom projektu govorila i u Hrvatskom saboru.

„Referendum o zahtjevu Amre projecta bit će primjer i drugim načelnicima i gradonačelnicima koji se suoče s ovakvim odlukama važnim za budućnost lokalne zajednice“, rekla je Dušica Radojčić u Plominu.

No, ako budućnost ovog projekta ovisi o lokalnom referendumu, onda ga ne treba ni raspisivati, već vijećnici slobodno mogu ići u izmjene Prostornog plana kako bi investitoru omogućili urbanizaciju.

Naime, prema sadašnjem Zakonu o referendumu, da bi rezultat lokalnog referenduma bio važeći, na njega se mora odazvati više od 50 posto upisanih birača, u ovom slučaju žitelja općine Kršan.

Jedini lokalni referendum u Hrvatskoj koji je u tome uspio je referendum o termoelektrani na ugljen u Pločama održan u siječnju 2015. godine. Na njega se odazvalo 60,40 birača od kojih je njih 90 posto glasalo protiv.

Niti jedan drugi nije uspio. U Istri su dosad održana tri lokalna referenduma. U svibnju 2015. na području Grada Buzeta građani su se izjašnjavali jesu li za izgradnju kompostane u poduzetničkoj zoni Mala Huba II. Odaziv je bio samo 30,97 posto birača.

Upravo je Dušica Radojčić lani u Puli organizirala referendum protiv izgradnje hotela na Valkanama i na njega se odazvalo jedva 22,71 posto građana Pule s pravom glasa.

Žitelji Kršana već su imali jedan referendum. U ožujku 2015. godine na području Grada Labina te općina Raša, Sv. Nedelja, Kršan i Pićan održan je referendum o izgradnji Termoelektrane Plomin C. Referendum nije uspio jer je odaziv bio samo 36 posto.

Vjerojatnost da se na referendum o luksuznom turističkom resortu odazove više žitelja Općine Kršan nego na referendum o TE Plomin jednaka je vjerojatnosti da NK Plomin u tri utakmice zaredom pobijedi Dinamo, Hajduk i Rijeku.

Stoga, ako kršanska vlast ima dvojbe oko projekta u Uvali Stupova, ne treba se skrivati iza referenduma, za kojeg se unaprijed zna da neće uspjeti. Građani su svoju volju iskazali na izborima za Općinsko vijeće Kršana u svibnju 2021. godine i na izabranim vijećnicima je sada da donesu odluku – hoće li i neće ići u urbanizaciju tog zemljišta, odnosno žele li ili ne žele luksuzni turistički resort na toj lokaciji.

Tweet