Komentar dana Nenada Čakića Komentar dana Nenada Čakića

Istra Vladi RH treba dati ministra poljoprivrede, a ne turizma

1
Istra Vladi RH treba dati ministra poljoprivrede, a ne turizma

Vlada premijera Andreja Plenkovića 14. je hrvatska vlada od demokratskih promjena 1990. godine i sedma vlada u kojoj nema niti jednog ministra iz Istre. Do sada je Istra Vladi RH dala devet ministara, od čega su čak petorica bili ministri turizma.

Premijer u prvoj Vladi bio je Stjepan Mesić, tada se to još zvalo predsjednik Izvršnog vijeća, on se na toj dužnosti zadržao samo tri mjeseca nakon pobjede HDZ-a na prvim višestranačkim izborima, a njega je naslijedio Josip Manolić, koji je premijer bio do ožujka 1991. godine.

Nakon toga je, uslijed ratnih okolnosti, osnovana Vlada nacionalnog jedinstva, u koju su ušli i predstavnici drugih stranaka, a na čelu joj je bio Franjo Gregorić. Ova Vlada je trajala do travnja 1992. godine i u njoj je bilo čak troje ministara iz Istre. SDP-ovac iz Labina Enco Tireli bio je ministar energetike i industrije, HDZ-ovac Anton Marčelo Popović iz Vrsara do rujna 1991. bio je ministar turizma, a Vesna Girardi-Jurkić, također članica HDZ-a iz Pule, bila je ministrica prosvjete, kulture i športa.  

Vesna Girardi-Jurkić je istu ministarsku dužnost zadržala i u vladi Hrvoja Šarinića od kolovoza 1992. do travnja 1993. te u Vladi Nikice Valentića od travnja 1993. do listopada 1994., kada ju mijenja Ljilja Vokić.

Nakon 'Oluje' u listopadu 1995. raspisani su novi izbori na kojima ponovo pobjeđuje HDZ. Predsjednik Franjo Tuđman dužnost premijera povjerava Zlatku Mateši, koji će se na toj dužnosti zadržati do siječnja 2000. kada HDZ prvi put gubi izbore. U Matešinoj vladi su bila dva ministra iz Istre, ali ne u isto vrijeme. Odmah na početku mandata Branko Močibob iz Karojbe službeno je imenovan 'ministrom bez portfelja', a neslužbeno je bio 'ministar za Istru'. Na toj se dužnosti zadržao samo do svibnja 1997. godine. Pri kraju mandata posljednje Tuđmanove Vlade, u travnju 1999. godine ministar turizma postao je Ivan Herak, do tada član HSLS-a.

U siječnju 2000. godine na vlast dolazi do tada oporbena 'Šestorka' koju su činili SDP, HSLS, HSS, HNS, LS i IDS. Premijer je bio Ivica Račan. IDS tada prvi put ulazi u neku hrvatsku vladu, a Ivan Jakovčić postaje ministar za europske integracije. Ovu dužnost obnašao je do lipnja 2001. godine kada podnosi ostavku. Službeno zbog Vladinog odbijanja nekih odredbi istarskog statuta, a neslužbeno zbog pripreme za lokalne izbore.

U studenom 2003. godine ljevica gubi izbore i na vlast ponovo dolazi HDZ. U prvoj i drugoj Vladi Ive Sanadera od prosinca 2003. do srpnja 2009. nije bilo niti jednog ministra iz Istre, kao ni u Vladi Jadranke Kosor, koja je vladala do prosinca 2011.

Potom na vlast ponovo dolazi ljevica okupljena oko Kukuriku koalicije pod vodstvom premijera Zorana Milanovića. IDS-u je u podjeli dužnosti pripalo ministarstvo turizma. Najprije je ministar bio Veljko Ostojić, a nakon afere sa zemljištem zamijenio ga je Darko Lorencin.

Istri je ministarstvo turizma pripalo i u Vladi Tihomira Oreškovića, koju su formirali HDZ pod vodstvom Tomislava Karamarka i Most. Vlada je trajala od siječnja do listopada 2016. a HDZ-ov ministar turizma bio je Anton Kliman iz Vodnjana.

Znakovito je da su posljednja tri ministra iz Istre bila na čelu Ministarstva turizma, te da su od ukupno devet istarskih ministara od osamostaljenja Hrvatske, čak petorica bili ministri turizma.

Međutim, Istra kao najrazvijenija i najprosperitetnija hrvatska regija ipak zaslužuje više od toga. Kao prvo, ministarstvo turizma je nepotrebno, trebalo bi ga ukinuti i pripojiti Ministarstvu gospodarstva. Dovoljno je imati državnog tajnika za turizam. Da vođenje ministarstva turizma nije nikakva atomska fizika najbolje se pokazalo u Vladi Ive Sanadera i Jadranke Kosor kada je ministar turizma bio HSS-ovac Damir Bajs. Najapsurdnije je da se njega čak smatralo jednim od najsposobnijih ministara te Vlade. Onda znate koliko je Ministarstvo turizma zahtjevno ako pravnik iz Bjelovara može biti uspješan ministar turizma.

Za Istru, ali i Hrvatsku, najbolje bi bilo kada bi u nekoj budućoj Vladi, bilo lijevoj ili desnoj, netko iz Istre preuzeo Ministarstvo poljoprivrede. Jer, kao što sam nedavno napisao na ovom mjestu, Istra nije hrvatski lider samo u turizmu, već i u poljoprivredi. Dok se u Slavoniji nikada nisu odmakli dalje od proizvodnje pšenice, a u Dalmaciji su tek nedavno otkrili i poljoprivredu, u Istarskoj županiji se već gotovo tri desetljeća sustavno ulaže u razvoj poljoprivrede.

Ako ćemo govoriti o konkretnim imenima, Istra ima odlične kandidate za ministre poljoprivrede i na ljevici i na desnici. Ako na idućim parlamentarnim izborima ponovo pobijedi HDZ, supetarski načelnik Mario Bratulić bio bi idealan ministar poljoprivrede. Sa svojim znanjem i iskustvom u poljoprivredi Bratulić je 'svemirski brod' za većinu HDZ-ovaca.

Ako na izborima pak pobijedi ljevica, Istra ponovo ima odličnog kandidata za ministra poljoprivrede – to je aktualni županijski pročelnik Ezio Pinzan.

I Bratulić i Pinzan su 'maheri' za poljoprivredu, oboje su doktori znanosti, a pored toga posjeduju i veliko političko iskustvo, što je također važno za obnašanje dužnosti ministra. S njima kao ministrima Istra bi puno dobila, ali još više bi dobila Hrvatska.

Autor

Nenad Čakić

Nenad Čakić

nenad@istarski.hr

Istarski Forum

Za komentiranje potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa