Zar u povijesti Pule, Poreča i Umaga nema važnijih datuma od dolaska partizana?

06.05.2023 - 14:55
Zar u povijesti Pule, Poreča i Umaga nema važnijih datuma od dolaska partizana?

Krajem travnja i početkom svibnja u Istri se tradicionalno slave obljetnice oslobođenja od njemačke okupacije. Doduše, u Istri ima i značajan broj onih, naročito među pripadnicima talijanske manjine i protalijanskim etničkim Hrvatima, koji te datume komemoriraju i kao početak jugoslavenske okupacije.

U svim tim obilježavanjima meni su zanimljive dvije stvari. Prvo su datumi oslobađanja istarskih gradova. Naime, intrigantno je da je Trst, koji je Titovim partizanima bio najudaljeniji, oslobođen gotovo tjedan dana prije većine ostalih istarskih gradova. Očito je Titu bio prioritet najprije doći na vanjske granice svog zamišljenog budućeg teritorija, pa je tako IV. armija JNA prvo oslobodila Trst (2. svibnja 1945.), pa tek onda Rijeku (3. svibnja) i Istru.

Od istarskih gradova prvi su oslobođeni Labin i Buzet (28. travnja), dva dana kasnije od Nijemaca su oslobođeni Rovinj i Poreč, 5. svibnja oslobođeni su Pula i Pazin, a dan kasnije Umag. Čudne neke putanje partizanskih brigada. Kao da su igrali fliper s nacističkim garnizonima.

Druga zanimljivost vezana uz datume ulaska partizanskih jedinica u istarske gradove, je da gradovi Pula, Poreč i Umag te datume još uvijek slave kao svoje Dane grada. I to baš gradovi u kojima je do 1945. godine prevladavalo talijansko stanovništvo i koji su prema francuskom prijedlogu razgraničenja (a koji je po meni bio najpošteniji i najrealniji) uz Rovinj trebali ostati u Italiji, dok bi FNRJ pripali Labinština (bez Raše), Pazinština sa Žminjštinom i Buzeština.

I sada su baš ti gradovi, koji su trebali pripasti Italiji, za svoje Dane grada odabrali datume kada ih je osvojila jugoslavenska armija.

Ali zanemarimo povijesne dvojbe, čak i da je bila riječ o etnički stoposto hrvatskim gradovima, osobno smatram da i Pula i Poreč i Umag u svojoj povijesti imaju puno važnijih datuma koji su mogli biti odabrani za Dane grada. Povijest ova tri grada sigurno nije započela s dolaskom partizana 1945. godine.

Za usporedbu, Grad Pazin od 1994., u čast prvog pismenog spominjanja imena grada Pazina slavi 2. lipnja kao Dan grada Pazina.

Rovinj svoj dan obilježava 16. rujna kada je blagdan njihove zaštitnice Sv. Eufemije, kalcedonske mučenice koja je, prema legendi, 1800. godine, u svom mramornom sarkofagu doplutala do plaže Baluota.

Grad Buzet kao svoj Dan grada svečano slavi tradicionalnu pučku feštu Subotinu (prva subota nakon 8. rujna).

Novigrad svoj dan obilježava 26. kolovoza kada je i dan zaštitnika grada Sv. Pelagija, dok se Dan grada Buja slavi na blagdan Male Gospe (8. rujna).

Grad Vodnjan 10. kolovoza obilježava Dan grada i svog zaštitnika Svetog Lovru, a Dan Grada Labina je 17. kolovoza kao podsjetnik na donošenje prvog gradskog statuta 17. kolovoza 1341. godine.

Tweet