Dan Istarskog statuta je slavljenje jedne IDS-ove političke pobjede

31.03.2023 - 09:11
Dan Istarskog statuta je slavljenje jedne IDS-ove političke pobjede

Ono što je za Hrvatsku i HDZ Dan Državnosti to je za Istarsku županiju i IDS Dan istarskog statuta. Ne mislim pritom da je istarskim statutom definirana neka istarska državnost ili autonomija, nego su oba dana određena i podređena isključivo stranačkim interesima. HDZ-ov Dan državnosti, koji se doslovno slavi povodom dana kada je HDZ došao na vlast, SDP-ova je Vlada bila ukinula, pa ga je Plenkovićeva ponovo vratila.

IDS-ov Dan istarskog statuta još nitko nikada nije ukinuo iz jednostavnog razloga što IDS našom županijom vlada bez prestanka od 1993. godine. Statut Istarske županije izglasan na Skupštini Istarske županije 30. ožujka 1994. bio je obična politička provokacija, tipična za IDS-ovo djelovanje u to doba, kojom se za istarske Talijane tražilo 'kruha preko pogače', što je između redaka, kazao i predsjednik Zoran Milanović, koji je jučer bio na svečanosti tim povodom u Istarskoj sabornici u Poreču, samo što je on upotrijebio politički korektniju riječ 'nadstandard'.

Naime, prava pripadnika talijanske manjine u Istri definirana su još za vrijeme Jugoslavije i tadašnje općine, poput Rovinja i Buja, u kojima je živjela značajnija talijanska zajednica bile su dvojezične, na što je u svom govoru također podsjetio Milanović.

Spor s državnom, odnosno HDZ-om, 1994. godine nastao je zbog toga što je IDS, na čelu s Ivanom Jakovčićem (kojeg usput rečeno na jučerašnjoj svečanosti nitko nije ni spomenuo, iako je sjedio u dvorani) inzistirao da dvojezične budu i sve županijske institucije. Država je na to pristala tek sedam godina kasnije, nakon pada HDZ-a s vlasti, pa je Statut u današnjem obliku izglasan 19. studenog 2001. godine. Stoga bi bilo logičnije da se Dan istarskog statuta obilježava toga dana, ali očito je IDS-u bilo korisnije da ga slave 30. ožujka, budući da se svake četiri godine obilježavanje tog IDS-ovog 'praznika' poklapa s predizbornom kampanjom za lokalne izbore.

Dakle, te 1994. godine država, odnosno HDZ, nije imala ništa protiv toga da svaki grad ili općina u kojem su Talijani značajna manjina proglasi dvojezičnost, ali je bila protiv toga da čitava županija bude dvojezična. To bi bilo isto kao kada bi se na području čitave Zadarske i Šibensko-kninske županije u službenim županijskim dokumentima trebalo pisati i ćirilicom jer su, eto, Knin i Benkovac dvojezični.

Milanović je u svom govoru također dobro primijetio da se u životu običnih Istrana ništa značajno ne bi promijenilo i da nije izglasan županijski Statut u sadašnjem obliku.

Dakle, Dan Istarskog statuta nije ništa drugo do slavljenje jedne IDS-ove političke pobjede. Kao kada smo u bivšoj državi obilježavali neke posebne datume iz povijesti KPJ-a.

Zato je obilježavanje Dana IDS-ove političke pobjede, pardon Dana istarskog statuta posebno zanimljivo sada kada je na čelu izvršne vlasti u Istarskoj županiji bivši IDS-ovac (koji je u srcu veći IDS-ovac od mnogih 'pravih' članova stranke). Pa je tako na svečanosti obilježavanja IDS-ovog blagdana Dan Istarskog statuta jedini član IDS-a među govornicima bila Sandra Čakić Kuhar, predsjednica Skupštine Istarske županije. Ostali govornici bili su jedan bivši IDS-ovac (Boris Miletić), dva HDZ-ovca (Ivan Bubić kao izaslanik Andreja Plenkovića i Mario Bratulić kao izaslanik Gordana Jandrokovića), jedan predstavnik srpske nacionalne manjine (Petar Mamula, zamjenik primorsko-goranskog župana) i predsjednik Zoran Milanović, koji nikada nije skrivao antipatiju prema IDS-u, osim kada mu je trebala njihova podrška na predsjedničkim izborima.

Dakle, na svečanosti kojom se obilježava dan kada se IDS, boreći se protiv HDZ-a, izborio za još veća prava Talijana, bilo je više govornika iz redova HDZ-a nego IDS-a, a umjesto predstavnika Talijana, govorio je predstavnik Srba. (Foto: Srećko Niketić/PIXSELL)

 

Tweet