Komentar dana Nenada Čakića Komentar dana Nenada Čakića

Kako najlakše smijeniti pročelnika? Ukineš mu radno mjesto!

1
Kako najlakše smijeniti pročelnika? Ukineš mu radno mjesto!

Smjena pulskog pročelnika za komunalni sustav i upravljanje imovinom Damira Prhata, a koju je pokrenuo pulski gradonačelnik Filip Zoričić, još je jednom potakla rasprave trebaju li gradski ili županijski pročelnici imati status dužnosnika, a ne službenika.

Naime, gradski pročelnik nije dužnosnik poput ministra, već službenik koji podliježe Zakonu o službenicima i namještenicima. Prhatu je za sada samo uručeno rješenje o udaljenju iz službe, a o tome hoće li zaista dobiti otkaz odlučit će Službenički sud, koji ga naposljetku može vratiti na dužnost pročelnika.

Ovo je pitanje posebno bilo u fokusu javnosti nakon pobjede Tomislava Tomaševića i platforme Možemo! u Zagrebu, kada je nova vlast shvatila da im neće biti baš tako lako Bandićeve kadrove zamijeniti svojima.

Tada su mnogi komentatori predlagali da općinski, gradski i županijski pročelnici umjesto službenika dobiju status dužnosnika, što znači da bi nakon poraza aktualne vlasti i oni, silom zakona, svoje mandate morali staviti na raspolaganje novoj vlasti.

Njihov najčešći argument je bio: čemu pobjeda na izborima, ako novi gradonačelnik ili župan ne može, poput premijera, birati svoj tim s kojim će pokušati ostvariti svoja predizborna obećanja.

No, mislim da to nije potrebno i to iz dva razloga.

Prvo, vremena su se promijenila i posao u lokalnoj samoupravi više nije atraktivan kao prije 15-20 godina, kada su plaće u gradskim i općinskim upravama bile znatno veće nego u privatnom sektoru. Danas dobar građevinski inženjer, pravnik ili financijaš može puno više zaraditi u privatnoj firmi. I sada je teško naći kvalitetne stručnjake koji žele raditi u lokalnoj samoupravi, a još teže bi bilo kada bi znali da im radno mjesto visi uoči svakih izbora.

Drugi razlog je što su župani i gradonačelnici već uvježbali čitav niz akrobacija kako se riješiti nepodobnih pročelnika i postaviti svoje. Najčešći način je reorganizacija gradske uprave. Pod krinkom „racionalizacije gradske uprave“, novi gradonačelnici uvijek idu u 'sistematizaciju gradske uprave' na način da se neki upravni odjeli ukinu, neki se spoje, a neki novi se osnuju. Ako želiš maknuti nepoćudnog pročelnika najjednostavniji način je da mu 'oduzmeš' upravni odjel i rasporediš ga na drugo radno mjesto. Oni totalno nesposobni ostanu raditi na tom novom, najčešće bezveznom radnom mjesto, a oni sposobniji (ili snalažljiviji) nakon toga daju otkaz i posao potraže drugdje, najčešće u gradu ili općini u kojima su 'njihovi' na vlasti ili u privatnoj firmi kojoj su radili 'usluge' dok su bili dio vlasti.

Autor

Nenad Čakić

Nenad Čakić

nenad@istarski.hr

Istarski Forum

Za komentiranje potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa