Komentar dana Nenada Čakića Komentar dana Nenada Čakića

Od 1993. do danas IDS je samostalno vladao Pulom samo 16 godina

0
Od 1993. do danas IDS je samostalno vladao Pulom samo 16 godina

„Politika IDS-a nije u 30 godina vladavine znala sanirati i izgraditi metar rive“, napisao je pulski gradonačelnik Filip Zoričić na Facebooku u tekstu u kojem je, kako je pojasnio, "istaknuo nekoliko misli o Uljaniku i Rivi".

Trideset godina u njegovom komentaru je, pretpostavljam, figurativno razdoblje kako bi se dočarala IDS-ova dugovječnost u vladanju Pulom, ali ako ćemo biti precizni, IDS je puno manje vladao najvećim istarskim gradom. Zapravo, Pula je, nakon Umaga, grad u kojem je IDS proživljavao svoja najturbulentnija razdoblja.

Loše je krenulo odmah na početku, uoči izbora 1993. godine (prvih lokalnih na kojima je IDS nastupio) kada je tada još uvijek aktualni SDP-ov predsjednik Skupštine Općine Pula Luciano Delbianco ucijenio IDS da njegov dotadašnji predsjednik Izvršnog vijeća Općine Pula Igor Štoković (također SDP-ovac) mora biti prvi na listi IDS-a za Gradsko vijeće Pule, što je u praksi značilo biti kandidat za gradonačelnika.

Lista IDS-a (na kojoj je bilo više SDP-ovaca nego pravih IDS-ovaca) osvojila je 66 posto glasova. S liste je u vijeće ušlo 10 vijećnika predvođenih Igorom Štokovićem i Darkom Martinčićem. U vijeće su, među ostalima, još ušli poznati ugostitelj Dušan Černjul, kasniji župan Fabrizio Radin, vlasnik TV Nove Denis Mikolić i drugi.

Zanimljivo je da je s liste HSLS-a u pulsko vijeće tada ušao Ranko Borovečki, do prije pet godina glavni urednik Glasa Istre.

Pula je nakon povijesnih izbora 1993. godine bila jedini grad u kojem IDS nije imao stvarnu vlast. Imao ju je samo formalno, a gradom su i dalje vladali Delbiancovi bivši SDP-ovci.

To je 1996. godine dovelo do raskola između Jakovčića i Delbianca, koji sa svojim ljudima potom osniva IDF.

Na izborima 1997. godine IDS, predvođen Giankarlom Župićem, osvojio je većinu u Gradskom vijeću, ali samo zahvaljujući šestoro vijećnika koje je dobio po većinskom sustavu po izbornim jedinicama. Naime, biralo se samo u jednom krugu pa je IDS-ovom kandidatu, ako je imao više protukandidata, bilo dovoljno 25-30 posto glasova za pobjedu.

IDS-ova lista osvojila je tek 34,6 posto glasova (izlaznost je bila 67,76 posto) i 9 vijećnika, IDF Luciana Delbianca 22,7 posto i 6 vijećnika, koalicija HSLS-HSS-HNS također je osvojila 6 vijećnika, tri vijećnika osvojio je HDZ, a po jednog SDP i SDU.

No, kada su ukinute izborne jedinice, IDS je ponovo izgubio Pulu. Na izborima 2001. godine lista IDS-a predvođena Furiom Radinom osvojila je samo 10 od 25 mandata. Gradonačelnik je postao Luciano Delbianco, čiji je IDF osvojio 6 mandata. Nezavisna lista Loredane Štok osvojila je 5 mjesta, a SDP i HDZ su osvojili po dva mandata.

IDS se vraća na vlast 2005. godine kada je njegova lista predvođena Valterom Drandićem i uz potporu SDP-a osvojila 11 mandata. U vijeće tada, kao peti na listi, prvi put ulazi Boris Miletić. Drandić nakon godinu dana mandata odlazi na dužnost glavnog tajnika IDS-a, a IDS-ova većina u Gradskom vijeću Pule za novog pulskog gradonačelnika odabire 31-godišnjeg Borisa Miletića.

Miletić je na izborima 2009. godine bio nositelj zajedničke liste IDS-a i SDP-a (Peđa Grbin je ušao u vijeće kao 14. na listi), a gradonačelnik se prvi put birao neposredno. Miletić je kao zajednički kandidat IDS-a i SDP-a pobijedio već u prvom krugu sa 57,91 posto glasova i ostao gradonačelnik do 2021. godine, kada IDS ponovo gubi Pulu, a gradonačelnik postaje nezavisni Filip Zoričić. Dakle od 1993. godine do danas IDS je samostalno vladao Pulom samo 16 godina.

Autor

Nenad Čakić

Nenad Čakić

nenad@istarski.hr

Istarski Forum

Za komentiranje potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa