Što je loše u tome da Istra ima samo jedno vodovodno poduzeće?

29.09.2021 - 08:53
Što je loše u tome da Istra ima samo jedno vodovodno poduzeće?

Kao što sam najavio, Istra se počela dijeliti na IDS-ovsku i neideesovsku i to nije dobro jer se svi projekti počinju promatrati isključivo političkim objektivom. To je najbolje pokazala konferencija za medije koju su 28. rujna na temu vodno uslužnih područja Istarske županije sazvali gradonačelnici četiri istarska grada u kojima IDS nije na vlasti: Filip Zoričić iz Pule, Vili Bassanese iz Umaga, Suzana Jašić iz Pazina i Edi Pastrovicchio iz Vodnjana, a podršku im je pružio i Damir Kajin iz Buzeta.

Naime, uredbom Vlade, a po direktivi Europske unije, treba drastično smanjiti broj vodno uslužnih područja u Hrvatskoj, kojih je trenutno dvjestotinjak, jer 'svako selo' želi imati svoje vodovodno poduzeće. Milanovićeva vlada je 2014. godine donijela uredbu o smanjenju na 20 područja (dakle i SDP je predvidio da Istra bude jedno vodno uslužno područje), a Plenkovićeva vlada je, zbog jakih otpora u njegovim HDZ-ovskim sredinama, gdje svaki lokalni šerif želi zadržati kontrolu nad svojim 'vodovodom', napravila kompromis pa je na raspravu dala prijedlog da se Hrvatska podijeli na 41 vodno uslužno područje.

Bogate županije sjeverozapadne Hrvatske, kao i Istra, Vladi su predložile po jedno vodno uslužno područje za svaku županiju. No, pet istarskih neideesovskih gradonačelnika smatra da su se sada političke okolnosti promijenile i da prijedlog koji je prije dvije godine Vladi uputilo devet istarskih gradonačelnika, više nema politički legitimitet.  

To je točno, ali pet gradonačelnika ničim nije argumentiralo što je loše u tome da se Vodovod Pula i Vodovod Labin, koji pokrivaju Puljštinu i Labinštinu, pripoje Istarskom vodovodu Buzet koji pokriva preostalu Istru?

Zar jedna firma s jednom upravom, jednom administracijom i zajedničkom javnom nabavom ne bi bila efikasnija, i za krajnje potrošače bolja, od tri firme koje rade istu djelatnost na malenom poluotoku s jedva 200 tisuća stanovnika? Koji su motivi, primjerice, gradonačelnice Pazina, koji nikada u povijesti nije imao svoj vodovod, nego je uvijek spadao pod Buzet, da se protivi pripajanju pulskog vodovoda buzetskom? Što bi građanima Pazina takvo pripajanje donijelo lošega?

Od tri zasebna vodovodna poduzeća koristi mogu imati samo sitni referenti nabave koji za dvije marende dodijeljuju poslove svojim prijateljima obrtnicima.

Argument o centralizaciji također ne stoji jer je istarsko vodno gospodarstvo ionako već desetljećima najvećim dijelom centralizirano s obzirom da najveći dio Istre, čitava Rovinjština, Poreština, Pazinština, Bujština i Buzeština spadaju pod jedan vodovod – buzetski.

Najgluplji argument, izrečen na presici četiri gradonačelnika je da „Demetlika želi postići kontrolu kroz jednu tvrtku i time utjecati na kadroviranje i na razvoj gradova, kao primjerice Pule, što je suprotno izbornim rezultatima“.

Naprotiv, ako znamo da bi osnivači te nove, zajedničke istarske vodovodne tvrtke bili svi istarski gradovi i općine, prema sadašnjem omjeru snaga, IDS-ovi gradonačelnici i načelnici bili bi u manjini u novoj Skupštini, što znači da bi se uprava odabrala konsenzusom svih političkih opcija u Istri.

Rubriku Komentar dana Nenada Čakića možete pratiti i komentirati i na Facebooku

Tweet