Neću pisati o politici, nego o Prljavom kazalištu i - politici
Odlučio sam da danas neću pisati o politici. Samome sebi već sam dosadio s raznim predizbornom kombinacijama i koalicijama s kojima sam vas gnjavio u posljednjih nekoliko kolumni. Stoga ću danas pisati o Prljavom kazalištu, koji su, uz Maju Šuput i Zorana Milanovića, ove godine bili glavne zvijezde zabavnog djela programa Internacionalnog sajma pršuta u Tinjanu.
Glazbeni dio ovog popularnog eventa, koji je nakon posrtanja Dana mladog maslinovog ulja u Vodnjanu, postao najbolja jesenska manifestacija u Istri, već godinama je gotovo jednako važan kao i središnji događaj. Odgovor na pitanje koje će glazbene zvijezde nastupiti u Tinjanu, za neke je posjetitelje važniji nego kakva će biti kvaliteta pršuta. Lani je razvalila Severina, ove godine Maja i Prljavci.
Poznati Pisiniumov pršut zove se 'Ruža', ali to nije jedino što je ove godine povezivalo Prljavo kazalište i Tinjan. Naime, upravo je slavna 'Ruža hrvatska' svoj klimaks doživjela 17. listopada 1989. godine na današnjem Trg bana Jelačića u Zagrebu, kada je održan legendarni koncert Prljavog kazališta. Zanimljivo, koncert Prljavog kazališta u Tinjanu održan je 18. listopada 2024. godine, samo dan nakon 35. obljetnice slavnog zagrebačkog koncerta.
Osim što je koncert iz 1989. godine, koji danas mnogi smatraju simbolom raspada Jugoslavije i početka Domovinskog rata, imao snažno političko obilježje, moram priznati da mi je tekst o Prljavcima teško nastaviti bez, barem indirektne, povezanosti s politikom.
Ako se složimo da je Sajam pršuta u Tinjanu bio najvažniji istarski događaj u listopadu, onda ću podsjetiti da je Prljavo kazalište u zadnja da mjeseca sviralo na dva najvažnija istarska događaja, na kojima su bila dva najvažnija hrvatska političara.
U Tinjanu su imali koncert nekoliko sati nakon posjete predsjednika Zorana Milanovića sajmu, a mjesec dana ranije nastupili su na svečanosti puštanja u promet druge cijevi Tunela Učka, na kojem je glavni uzvanik bio premijer Andrej Plenković.
Inače, na dan kada je Istra po drugi put u povijesti spojena s ostatkom Hrvatske, Prljavo kazalište je sviralo u Istri, a Baby Lasagna, Alen Vitasović i Lima Len istu su večer imali koncert na zagrebačkoj Šalati. Prljavci su se nakon koncerta starom cijevi vratili u Zagreb, a Alen, Alen i Marko po povratku iz Zagreba novom su se cijevi vratili u Istru.
Kada sam već ponovo zabrijao u politiku, a čvrsto sam bio obećao da neću, onda ću ovaj tekst završiti s još jednom poveznicom Prljavog kazališta i politike. Naime, nekoliko dana prije koncerta u Tinjanu, u zagrebačkoj Tvornici kulture koncert je održalo jedno drugo Prljavo kazalište. Vjerojatno znate da zbog raskola u bendu i sudskog spora oko prava na korištenje imena, trenutno koncerte održavaju dva benda s imenom Prljavo kazalište – jedan kojem okosnicu čine osnivač i glavni skladatelj Jasenko Houra i pjevač Mladen Bodalec (oni su svirali u Tinjanu) i drugi bend u kojem su bubnjar Tihomir Fileš i originalni pjevač Davorin Bogović.
Kakve to ima veze s politikom? Sada u Hrvatskoj pored nekoliko desetaka stranaka koje u svojem nazivu imaju 'stranka prava', tucet 'seljačkih stranaka' i nekoliko 'stranaka umirovljenika' imamo i dva 'Prljava kazališta'.
I tu završava bilo kakva poveznica s Istrom, jer unatoč brojnim stranačkim raskolima i disidentima, IDS je i dalje samo jedan. Još uvijek nisu osnovani IDS 1990, Istarski čisti demokratski sabor ili Autohtoni istarski demokratski sabor. Ali nikad se ne zna.