Nekoliko bijelih tartufa prodano za vrtoglavih 75.000 eura!

0
Foto: Istragram
Foto: Istragram

Bijelih tartufa je u Italiji sve manje! Ali zato je tu Istra. Miješaju se, miješaju. A da pitamo Talijane, oni bi ponosno uzviknuli: "Questi sono i nostri tartufi d’Alba!" Nekoliko bijelih tartufa teških ukupno oko 850 grama prodano je u nedjelju 2.11. na tradicionalnoj aukciji u gradu Albi u talijanskom Pijemontu za vrtoglavih 75.000 eura. Za tartuf su se satelitskom vezom natjecali zainteresirani kupci iz Dubaija i Hong Konga, a najviše je ponudio poduzetnik iz Hong Konga.

“Situacija je nešto bolja, no očigledno ovo neće biti baš uspješna godina jer u prodaji neće biti velikih primjeraka, iako su ovi manji vrlo kvalitetni”, rekla je za AFP Isabelle Gianicolo iz Državnog centra za proučavanje tartufa. “Suša koja je pogodila ovo područje u posljednjih nekoliko mjeseci utjecala je na količinu, ali ne i na kvalitetu tartufa”, kazala je Gianicolo, dodavši da “cijene koje se postižu na aukcijama nisu tržišne. Riječ je o simboličnim cijenama čiji prihod ide u dobrotvorne svrhe”. 

Ovogodišnja talijanska tržišna cijena iznosi 600 eura za 100 grama, što znači 6000 eura za kilogram. Nešto je viša zbog velike suše. Prije godinu dana kilogram se mogao kupiti za 3000 do 4000 eura. U Istri je cijena nešto manja. 

Bijeli tartufi spadaju među najosjetljivije i najskuplje proizvode na svijetu, a u dijelovima Italije love se i beru od listopada do prosinca a u Istri od rujna do siječnja. Iznimno su cijenjeni zbog specifičnog okusa i arome. Bijelih je tartufa zbog klimatskih promjena u Italiji zadnjih godina sve manje. Ali zato je tu Istra. Još od Jugoslavije i željezne granice, istarski tartufi su pronalazili put i kanale do Italije. 

S obzirom da sastav tla doline rijeke Mirne i Motovunske šume utječe na snažniji jedinstveni miris istarskog Tuber Magnatuma, oni se i danas miješaju sa talijanskim. Ove Covid virus sezone se u Istri bijeli tartufi manje konzumiraju po restoranima i konobama pa su tako kao 70-ih godina prošlog stoljeća “opet” u košari promiješani sa talijanskim. Gotovo 90 godina grad Alba u Pijemontu organizira dvomjesečni sajam bijelih tartufa u sklopu kojega se organizira i aukcijska prodaja ove cijenjene vrste podzemnih gljiva. Istra je u organizaciji sajmovanja nešto mlađa ali povijest tartufarstva i tartufarenja je 100 godišnja. E da nema Istre, kako bi mirisali Dubai i Hong Kong? (D.D./Istragram)

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa