Gašenje Uljanika imalo bi puno šire posljedice, pročitajte koje!

2
Prosvjedi u Puli (foto: Facebook)
Prosvjedi u Puli (foto: Facebook)

Ključa na ulicama i trgovima Beograda, ključa u Banjoj Luci, u Budimpešti, nešto prije i u Tirani, a još neku godinu ranije vrilo je i u Sloveniji i u Bosni i Hercegovini. Samo u Hrvatskoj ništa. To je opće mišljenje svih koji su se pozabavili ovom temom, piše komulnist Novosti Marinko Čulić

"Iz toga je jasno da je u tim zemljama, bez obzira na rigidne političke režime, sačuvana neka minimalna socijalna, ako hoćete i klasna dinamika, jer oni koji imaju malo traže više, a oni koji imaju puno to im ne daju i šalju na njih oklopljenu policiju.

Kod nas toga nema ni u ono malo spomenutih primjera. Roditelji i susjedi umrlih zbog invalidne hitne pomoći ili zbog nedostupnosti lijekova za najmlađe teške pacijente mirno su šutjeli i kada su stvari prevršile mjeru, a prevršile su je kada se medicinsku opremu i lijekove počelo nabavljati putem dobrotvornih akcija na kojima predsjednici, premijeri i drugi odličnici dižu telefonske slušalice i tako pune medicinsku blagajnu. Svima je to, ah, tako plemenito i duševno, iako nema boljeg dokaza da je medicinski sustav krahirao. U svim normalnim zemljama skupi lijekovi i pomagala kupuju se iz budžeta, a ne milostinjom, a kada se to dogodi, one jednostavno prestaju biti normalne.

S brodogradilištima je slično, jer je i tu primijenjen princip da je država prema njima beskrajno milostiva i ako je netko kriv za potonuće škverova, to sigurno nije ona. Doduše, ovdje nikome nisu pale na pamet telefonske donacije, ali se koriste drugi trikovi. Prije svega, sami škverovi proglašeni su krivima za svoju propast, i to ne samo uprave, nego i sami radnici čim su izašli na ulice, jer sudjeluju u strukturi vlasništva kvarnersko-istarskih brodogradilišta. Naravno, prešućuje se da i sama država sudjeluje u toj strukturi, ali se zato sipaju alibi spinovi kako jedino ona traži inozemne partnere i nove vlasnike škverova, što već miriše na dizanje ruku od brodogradilišta. A to nas vraća na zakočenu, odumrlu socijalnu dinamiku koju smo prije spomenuli.

Ako bi naime Uljanik i 3. maj bili zatvoreni, nestali bi zadnji ostaci ozbiljne industrijske proizvodnje (do prije neku godinu to je bila i Ina, ali više nije). Dogodilo bi se, međutim, nešto jednako važno, a iz nekog kuta možda i važnije. Gašenjem dva škvera oni bi nestali, bili izbrisani iz urbane jezgre Rijeke i Pule, što znači da bi i škversko radništvo bilo izbrisano iz urbaniteta ta dva grada. To se uklapa u širu sliku Hrvatske i drugih evropskih zemalja, gdje se radništvo deložira iz gradova, za što se navode komunalni, ekološki i drugi razlozi, ali nemojmo se praviti blesavi da se tu ne radi o još nečem važnijem.

Gradovi su uvijek bili epicentri, rasadišta socijalnih pokreta, a do prije nekoliko desetljeća i klasnih pobuna, a sve to sada prestaju biti. Epilog se vidi iz aviona. Kada iz njih ukloniš, deložiraš radništvo, gradovi bespovratno gube tu subverzivnu dimenziju i postaju metropole državne administracije, u našem slučaju i bezbrojnih braniteljskih udruga, a sve su to društveni slojevi koji ne ugrožavaju nego stabiliziraju režim.

Premijer Andrej Plenković voli govoriti o stabilnosti zemlje, i premda to naravno ni za živu glavu ne bi priznao, gašenje pulskog i riječkog škvera zapravo bi mu odlično došlo da prema toj stabilnosti napravi još jedan važan korak. Ali da se ne zakopamo samo u domaće primjere, odmah recimo da urbanizam svugdje stoji u tijesnoj vezi s politikom, koja ga je u nekim slučajevima i presudno oblikovala.

Evo, uzmite Pariz. Kada se turisti kreću ovim gradom, možda misle da su velike i raskošne avenije tu da ugode njihovim šetačkim užicima, ali avaj, one su nastale iz sasvim drugih razloga. Na početku buđenja i bujanja građanske klase središte francuske metropole bilo je poprište čestih i žestokih nemira i pobuna, a široke avenije služile su tome da kraljevska konjica može lakše doći iz prigradskih garnizona kako bi te pobune spriječila i ugušila. Eto, zato pulski i riječki škverani smetaju i kada njih više ne bude, hrvatska režimska ‘konjica’ lako će održavati red i mir.", napisao je Čulić u Novostima.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa