Akademik Robert Matijašić ponovno izabran za predsjednika Čakavskog sabora
Piše: Istarski.hr

U Čakavskoj kući u Žminju održana je Izborna skupština Čakavskog sabora, na kojoj je za predsjednika u novom četverogodišnjem mandatu jednoglasno ponovno izabran akademik Robert Matijašić. Povjerenje mu je ukazano temeljem uspješnog vođenja organizacije u prethodnom razdoblju. Za glavnog tajnika također je izabran prof. Josip Šiklić, koji je dobio jednoglasnu podršku predstavnika dvanaest katedri koje su sudjelovale u radu Skupštine.
Od ukupno 25 katedri koje djeluju u sastavu Čakavskog sabora, njih 17 je dostavilo svoja izvješća, što svjedoči o aktivnom radu i uključenosti članica u rad organizacije.
Novo-staro rukovodstvo predstavilo je planove za nadolazeće razdoblje, pri čemu je poseban naglasak stavljen na nastavak izdanja kapitalne edicije „Istra kroz stoljeća“, uključujući i završno, petnaesto kolo. Krajnji cilj je objaviti ukupno 100 naslova u ovoj značajnoj biblioteci koja dokumentira bogatu istarsku povijest i kulturu.
Osim toga, najavljena su i nova autorska djela članova katedri te nastavak organizacije tradicionalnih kulturnih manifestacija, koje igraju važnu ulogu u očuvanju čakavske baštine. Među projektima od posebnog značaja istaknuto je otvorenje Kuće glagoljice te nastavak uređenja i pravnog reguliranja Aleje glagoljaša od Roča do Huma, velikog projekta koji su još prije pedeset godina pokrenuli akademik Josip Bratulić i kipar Želimir Janeš.
Skupština je donijela odluku o dodjeli najvišeg priznanja Čakavskog sabora – Plakete Marulić, koje su ove godine dodijeljene posthumno: Vlasti Juretić iz Grobničke katedre, Slavku Krajcaru, bivšem predsjedniku Čakavskog sabora, i Vladimiru Torbici, pročelniku za kulturu Istarske županije, za njihov izniman doprinos radu i razvoju Sabora te posebice izdavačkom projektu „Istra kroz stoljeća“.
U najavi su i brojna gostovanja i predstavljanja izdanja diljem Hrvatske, posebice na inicijativu katedri iz Primorsko-goranske županije i dijela Dalmacije, čime se nastoji dodatno povezati rad pojedinih ogranaka i potaknuti suradnja na proučavanju i promicanju čakavske kulture.
Značajnu važnost ima i najava Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske o pripremi za upis Hrvatske glagoljične kulture na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, u čijoj radnoj skupini sudjeluje i Čakavski sabor.