konferencija 'Istra trči, pliva, biciklira, penje se i bori'

Enna Peroš: 'Penjanje je kao život - uvijek želite napraviti još jedan korak'

Piše: Ivor Balen

04.05.2025 - 20:02
Enna Peroš (Foto: Roberto Matković)
Enna Peroš (Foto: Roberto Matković)

Na Konferenciji "Istra trči, pliva, biciklira, penje se i bori", što je u organizaciji Istarske županije održana u Poreču, posebno zanimljiv bio je panel s Ennom Peroš.

Ona je naime govoria o penjanju, sportskom i onom u prirodi, što je sve popularniji sport i aktivnost o kojem se ipak ne zna dovoljno. 

Enna Peroš je sportska penjačica, ali i predsjednica Gradskog vijeća Pazina i Hrvatskog sportsko penjačkog saveza, a zaposlena je u Gimnaziji Jurja Dobrile u Pazinu. Kako je naglasila, sportsko penjanje je od 2016. godine olimpijski sport, a varijanta za šire mase, penjanje u prirodi, posebno je popularna u Istri. Najstarije penjalište na Poluotoku koristi se skoro 100 godina! To je Vranjska draga na Učki, koja je poznata penjačima od daleke 1931.

 

Peroš je pojasnila da se bavila drugim sportovima, ali kad se jednom upoznala s penjanjem, više nije bilo natrag. 

"Moja sportska priča počinje sa devet godina u košarci, tri godine u odbojci, godinu dana u rukometu i godinu i pol u plesu. Uz to sam penjala i u nekom trenutku rodila se ljubav koja traje već 26 godina", rekla je Peroš. 

Da bi dočarala što je sve potrebno da bi se netko bavio penjanjem, i koliko je to zapravo teško, opisala ga je na sljedeći način:

"Počinjemo s nečim nalik na zgibove. Recimo da ih napravite deset, i to je onda početak priče. Nakon toga prelazite na ruče na kojima morate napraviti neki gimnastički element. Ali ni to nije sve. Ostaje još balet, i to tako da vam noge stoje na nečemu što jedva vidite. Morate biti oprezni kao balerina. Kad sve to imate, još morate voditi računa o konopcu, da bude sigurni", pojasnila je Peroš.

Pozvala je roditelje da upišu svoju djecu na penjanje. U Istri djeluju, kaže, četiri kluba, i svi rade dobro i imaju licencirane trenere. Opasnost? Ona je minimalna.  

"Penjanje je opasno kao i korištenje laptopa. Ako ga ne znate koristiti, krivo ga uključite u struju, vjerojatno će eksplodirati. Opasnost postoji samo u slučaju pogrešnog korištenja opreme, ali na to se naravno jako dobro pazi", kaže Peroš.

Na koncu, istaknula je da joj je penjanje bilo veliki izazov jer pati od problema s visinom. Ali i da može biti jako dobra škola za život, i to u svakom pogledu. 

"Kad sam prošla taj mentalni dvoboj shvatila sam da je to to, da mogu, samo ako sam dovoljno uporna. Tako sam uz penjanje naučila puno životnih stvari. Uvijek idete naprijed, želite ostvariti još jedan korak. To je vrlo primjenjivo i u svakodnevnom životu, ako imate neki cilj ili viziju koje želite ostvariti", zaključila je Enna Peroš.

Tweet

Posljednje novosti