pitali smo iskusnog astronoma

Što se u subotu pojavilo na nebu iznad Istre? 'U atmosferu ušao brzinom od 28 km/s...'

Piše: Marcello Rosanda

15.04.2025 - 12:50
Snimak meteora iz zvjezdarnice na Monte Zaru u Puli
Snimak meteora iz zvjezdarnice na Monte Zaru u Puli

Vatrena kugla koju su građani Pule, Istre i puno šire okolice mogli vidjeti u subotu 12. travnja u 19:58:44 sati izazvala je veliku pozornost. O čemu se u stvari radi, o kakvoj je nebeskoj pojavi riječ, pojasnio nam je Damir Šegon, predsjednik Astronomskog društva 'Istra' Pula.

 

"Vatrene kugle (još se nazivaju i bolidi) svjetlosne su pojave koje nastaju prilikom proleta svemirskih tijela kroz atmosferu Zemlje. Minimalna brzina kojom objekt Sunčevog sustava može ući u Zemljinu atmosferu je 11,2 kilometara u sekundi, te se prilikom proleta atmosfera ispred tijela toliko stlači da se ionizira (počinje 'svijetliti') i to je pored svjetla samog tijela ono što mi sa tla vidimo kao pojavu koju zovemo meteor. Ukoliko je meteor prividnog sjaja većeg od planeta Venere, tada takav meteor nazivamo bolidom ili vatrenom kuglom", kaže Šegon te svojem objašnjenju prilaže i putanju navedenog meteora.

"Za slučaj od prošle subote, imali smo objekt veličine otprilike nogometne lopte koji je u atmosferu ušao brzinom od oko 28km/s, čiji su početak proleta kamere GMN zabilježile na visini od oko 106 kilometara, te popratile u punoj dužini do visine od 39,5 kilometara. Iz izračuna dinamike proleta u završnoj točki leta proizlazi da od tijela nije preostala nikakva masa već je sve sagorilo u atmosferi. 20 kamera Globalne meteorske mreže zabilježilo je prolet ove vatrene kugle, a izračun je proveden iz probranih snimaka sa 5 kamera (Čiovo, Čiritež, Zagreb, Virovitica te jedna kamera iz Italije). Vatrena kugla pojavila se u zenitu gledano iz Šibenika te prestala svijetliti nedje između Chioggie i Ravene, a ukupna projekcija duljine proleta iznosila je više od 300 kilometara", pojašnjava Šegon.

"Ovakve vatrene kugle nisu posve neuobičajene, godišnje ih kamere GMN iznad Hrvatske opažaju desetak no u velikoj većini slučajeva prolaze neopaženo. U ovom slučaju imali smo tijelo koje je pod malim kutom ušlo u atmosferu te kroz više od 10 sekundi na nebu svijetlilo poput Mjeseca u prvoj četvrti, u doba večeri kad još puno ljudi boravi na otvorenom što je doprinijelo i velikom broju prijava na stranicama Međunarodne meteorske organizacije (IMO, International Meteor Organization), više ovdje. Kako je riječ o prijavama vizualnih promatrača, greška u procjeni putanje može biti jako velika ali vrlo dobro može poslužiti u svrhu procjene gdje je neka vatrena kugla proletjela. Prolet je zabilježilo mnogo panoramskih kamera, a neke su od njih svoja videa objavili po raznim portalima", zaključuje Šegon.

Tweet

Posljednje novosti