'U svijetu postoji pola milijuna industrijskih robota. Izračunao sam kako prepoloviti energiju koju oni troše'
Piše: Mirjana Vermezović Ivanović

Pulski znanstvenik Sandi Baressi Šegota, zaposlen na Tehničkom fakultetu u Rijeci, doktorirao je iz područja tehničkih znanosti - polja elektrotehnika, o temi primjene umjetne inteligencije u smanjenju potrošnje energije robotskih manipulatora. Doktorska disertacija pod naslovom "Određivanje energetski optimalne putanje šestosnih industrijskih robotskih manipulatora primjenom strojnog učenja i memetičkih algoritama", napisana je na engleskom jeziku i plod je višegodišnjeg rada i istraživanja.
Ovo istraživanje predstavlja značajan napredak u području robotike te će omogućiti razvoj i znatno učinkovitiju primjenu robota u svim sferama života i poslovanja.
"Ideja nam je u zadnje vrijeme, posvuda u znanosti, a posebno u industriji, da želimo smanjiti količinu energije koja se troši. To nam je značajno što zbog emisija, što zbog toga što energija postaje sve skuplja i skuplja. Procjenjuje se da trenutno na svijetu postoji oko 500.000 industrijskih robota koji obavljaju zadatke 24 sata na dan. To što ja istražujem, odnosno čime se moja disertacija bavila je smanjenje energije koju oni troše nekom optimizacijom. Ovime bi se ta energija koju svi ti roboti troše mogla smanjiti za pola, možda čak i više, ovisno o slučajevima i zadacima koje oni obavljaju", objašnjava Baressi Šegota.
Na pitanje po čemuu se njegovo istraživanje razlikuje od sličnih koje se provode u svijetu, kaže da je područje istraživanja smanjenja energije dosta popularno, da se dosta ljudi time bavi, ali ova metoda koja je razvijena u doktoratu je nešto što je novo, što prije nije na taj način funkcioniralo.
Sandi je 1995. rođen u Puli, gdje je 2013. završio Tehničku školu, smjer elektrotehnika. Iste godine upisuje prijediplomski studij računarstva na Tehničkom fakultetu u Rijeci, gdje 2019. godine stječe zvanje magistar inženjer računarstva. Po završetku upisuje doktorski studij iz tehničkih znanosti iz elektroničko-informacijskih sustava na istoj instituciji, gdje se zapošljava na Zavodu za automatiku i elektroniku. Tijekom rada bavi se istraživanjima koja se fokusiraju na primjenu umjetne inteligencije u kompleksnim inženjerskim sustavima, medicini i robotici, te sudjeluje na više europskih i nacionalnih znanstvenih projekata.
Koautor je više od 50 znanstvenih radova publiciranih u međunarodno priznatim časopisima te više od 30 kongresnih priopćenja objavljenih na međunarodnim konferencijama. Sveukupno, navedeni radovi su citirani više od 1.300 puta. Usto, gostujući je urednik u časopisu Discover Robotics izdavača Springer Nature, te recenzent za više međunarodnih časopisa. Tijekom dosadašnje karijere surađivao je sa više od 40 domaćih i stranih znanstvenika, uključujući znanstvenike iz Danske, Češke i Japana. Uz znanstveni rad, Sandi djeluje na popularizaciji znanosti kao dugogodišnji član Astronomskog Društva Istra Pula, kao mentor u inženjerskoj areni međunarodnog studentskog natjecanja STEM Games, te kao član više stručnih udruga.