Policija objašnjava što se događa s vozačima koji odbiju test na drogu i alkohol. Kazne nisu nimalo bezazlene
Piše: Marcello Rosanda
Ako ste ikada prilikom vožnje automobila ili drugog vozila razmatrali, ako vas zaustavi policija, odbiti test na alkohol i drogu, mogli biste razmisliti ponovo. Jer, kazne su zaista visoke.
Na području Policijske uprave istarske u prvih deset mjeseci 2024. godine evidentirano je ukupno 215 prekršaja vozača koji su se odbili podvrgnuti ponuđenom testiranju na alkohol i droge. Protiv njih je pokrenut prekršajni postupak zbog povrede odredbi članka 282. stavak 4., kažnjivo po članku 282. stavku 9. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Policijska uprava istarska ne vodi zasebnu evidenciju koliki broj vozača se odbio testirati isključivo na droge, već se vodi objedinjena evidencija vozača koji su se odbili testirati i na alkohol i na droge sukladno odredbama članka 282. stavak 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Policijski službenik, obavljajući poslove iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona, može vozača i drugog sudionika u prometu na cesti podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava i uređaja (alkometar i dr.) radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima.
Postupak testiranja vozača na opojne droge provodi se odgovarajućim sredstvima, pomoću kojih se kod vozača u prometu, trenutno putem sline, odnosno oralnim putem, otkriva eventualno prisustvo sljedećih tvari u organizmu: Kokain (COC), Opijati (OPI), Kanabis (THC), Amfetamin (AMP), Metamfetamin (MET) i Benzodiazepin (BZO).
Nakon što se kod vozača utvrdi prisustvo droge u organizmu, temeljem članka 282. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, policijski službenik odvesti će vozača u zdravstvenu ustanovu radi vađenja krvi i uzimanja urina radi testiranja na droge. Ukoliko se navedenom analizom utvrdi da je vozač upravljao vozilom pod utjecajem droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima, protiv vozača će se pokrenuti prekršajni postupak, sukladno odredbama čl. 199. st. 9. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisana novčana kazna u iznosu od 1320 eura do 2650 eura ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana. Također, vozaču se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom do 12 mjeseci i određuje mu se 6 negativnih bodova.
U slučaju da se vozač odbije podvrgnuti vađenju krvi i uzimanju urina radi testiranja na droge, protiv vozača će se pokrenuti prekršajni postupak sukladno odredbama članka 282. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Kaznenopravne sankcije za odbijanje testiranja na prisutnost alkohola i droga u organizmu propisane su člankom 282. u kojem stoji da će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina. Vozaču koji bude proglašen krivim izreći će se i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi put, a najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put te mu se u evidenciju upisuje šest negativnih prekršajnih bodova.
Novčanom kaznom u iznosu od 90 eura kaznit će se za prekršaj i drugi sudionik u prometu, osim vozača motornog vozila i instruktora vožnje, koji se odbije podvrgnuti ispitivanju ili stručnom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.