Stigle prve domaće kobasice. ’Stešo neki pitaju previše euri za kilu, a to dva malo jača u hip smažu'
Piše: Igor Radić
Na pragu prosinca odrađene su premijerne svinjokolje u istarskim selima pa domaćini nude i prve domaće kobasice. Cijena? U prosjeku za frišku kobasicu iznosi 15 eura po kilogramu, dok za onu tjedan dana prosušenu valja izdvojiti 20, negdje čak i 22, doznali smo od dva ponuditelja i upućenog mesara.
Potonji veli da je možda mrvu skuplje nego lani, euro, dva, jer se ova prosušena zimus mogla kupiti za oko 18 eura. A do pred koju godinu, sjećamo se, kupovali smo ih za 60 ili 80 kuna.
U mesnicama kobasicu - koja se uglavnom samo zove domaća, a kvalitetom je miljama daleko od iste - prodaju po sedam, osam eura.
Opet, 20 eura za kilogram crijeva nadjevenog svinjetinom čini se poprilično skupo?
„A sve je, čovik moj, došlo skupo: puno je kad zameš praščića, puno ti treba za ga zgojiti i puno je kad ga treba kupiti i pojisti. Stešo, niš ni puno ku ima ki kupiti robu“, plastičan je moj sugovornik koji nudi provjereno domaće.
„Kako kobasice učinin doma, tako hi i nudin drugima, svejne. Prva klasa. Svinje hranin s trukinjon, cukami… Daleko je to bolje od onih ke se delaju od prasci ki su došli s kakove farme i ke su hranili samo s koncentari“, dodaje.
U Istri je sve manje težaka koji nude izvornu kobasicu, u smislu da u potpunosti sami uzgajaju prasce. I stariji ljudi, koji su to donedavno činili, sada pribjegavaju praktičnim rješenjima: kupe mlade svinje „na kontinentu“, često u Bjelovaru, pa ih onda goje za pršute i ostalo.
Tako to radi i drugi barba s kojim smo razgovarali.
„Kobasice prodajen po 15 euri, kako i lani. I sve gre zajno dok je friško, u dan, dva. Ne rivaju dočekat da se prosuše. Tako mi je puno laglje, pa planiran kolinje u par turi“, kaže ovaj umirovljenik.
„Ma, stešo mi se vidi puno tih 20 euri. Ter kilu kobasic dva od njih, malo kripkija, ku se stave, u hip pojidu. Kobasica u sedan dan more kalati 20 posto, pa bi toliko i cijena morala poj gori, alora na 17-18, a ne zajno zaokruživati na više“, dodaje.
Na Facebooku je, kaže, zapazio da istarski uzgajivači svinje nude po pet eura, što je euro više nego lani.
Tek, nerijetki odraslu prasad jednostavno dobave s kakve farme „priko Učke“, pa je prerade za domaće potrebe ili daljnju prodaju. Ovi posljednji će, zapravo, tek formirati svoju cijenu za kilogram kobasice.