'Umjesto osnaživanja Državnog inspektorata - Vlada bespravnu gradnju u začetku svaljuje na komunalne redare'
Piše: Istarski.hr
Danas se u Saboru odvila rasprava o izmjenama Zakona o građevinskoj inspekciji. Novosti koje su vladajući uveli su poražavajuće, za područja devastirana bespravnom gradnjom, a jedinicama lokalne samouprave - konkretnije komunalnim redarima, zadaje nove glavobolje uz već opširne odgovornosti, kažu iz stranke Možemo!.
Zbog novih izmjena, komunalnim redarima će se, kako je upozorila njihova saborska zastupnica Dušica Radojčić, uz njihovu glavnu zadaću vođenja brige o komunalnom redu, nametnuti i nadzor nad provedbom zakona o pomorskom dobru, nad provedbom agrotehničkih mjera, nad provedbom propisa o držanju kućnih ljubimaca, zaštita od buke, zaštita od svjetlosnog onečišćenja, briga o otpadu, o nerazvrstanim cestama, o nepropisnom parkiranju, nadziru ugostiteljsku djelatnosti, poljoprivredno zemljište, povlastice u prometu, djelatnosti taxija i vjerojatno još mnogo toga. Komunalni redari moraju znati sve te zakone da bi obavljali poslove nadzora, i to sve sa srednjom stručnom spremom koja se traži za te poslove, kažu iz Možemo.
"Da je Državni inspektorat svoj posao obavljao kako treba, ne bi bilo nikakve potrebe da se sada komunalni redari opterećuju dodatnim poslom. Od formiranja Državnog inspektorata 2019. svjedočili smo samo njegovoj profesionalnoj i kadrovskoj devastaciji. A upravo je zbog neučinkovitosti Državnog inspektorata u rješavanju problema bespravne gradnje došlo do nevjerojatnih razmjera nelegalne gradnje.
Umjesto da zbog lošeg stanja u Državnom inspektoratu glavni državni inspektor bude sankcioniran, upravo suprotno, nedavno je nagrađen ponovnim imenovanjem na istu funkciju koju obnaša od 2019. godine. Time je poslana jasna poruku o želji za rješavanjem problema bespravne gradnje. Umjesto da se Vlada pobrine da postojeća građevinska inspekcija kvalitetno obavlja posao za koji je zadužena, da ju osnaži ljudskim i materijalnim kapacitetima, dio odgovornosti za rješavanje divlje gradnje jednostavno se prebacuje na potkapacitirana komunalna redarstva gradova i općina.
Stalno se ponavlja da je cilj ove novele Zakona da se učinkovitije riješi problem
bespravne gradnje - no način koji je odabran neće dovesti do značajnih pomaka, ako se ne bude osnažio Državni inspektorat. Ako se zaista želi destimulirati nova bespravna gradnja, potrebno je hitno početi izdavati rješenja o rušenju u većem broju te u isto tako velikom broju izvršavati rješenja o rušenju - odnosno osnažiti građevinsku inspekciju. Jer komunalni redari ne mogu izdavati rješenja o uklanjanju. A to znači ponovno izgraditi urušeni sustav građevinske inspekcije.
Paradoksalno, osnaživanje Inspektorata nije predviđeno - čak sasvim suprotno. Proračunska stavka “Nadzor gradnje” u okviru Državnog inspektorata konstantno se smanjuje:
s 4 milijuna u 2023. na 3. milijuna u 2204. i samo 2 milijuna u 2025.i 2026.
Stoga je jedino što možemo očekivati - daljnje slabljenje nadzora gradnje već potpuno onemoćalog sustava", poručuje Radojčić.