Istranima predstavljena kultura srpske autonomne pokrajine Vojvodine

0

Predstavljanjem aktivnosti Zavoda za kulturu Vojvodine i promocijom časopisa “Interkulturalnost“ u Multimedijalnom centru Luka u Puli nastavljeni su Dani Vojvodine u Istri. Časopis “Interkulturalnost“ predstavila je glavna urednica Aleksandra Đurić Bosnić, naglasivši misiju izdanja, a to je doprinos uspostavljanju kulturnog identiteta Vojvodine pokrenut s ciljem dekonstrukcije negativnih etničkih i kulturnih stereotipa. Časopis se bavi istraživanjem tema iz područja antropologije, filozofije, politologije, sociologije te muzikologije, književnosti i umjetnosti. Prisutnima se obratio i  suradnik u časopisu prof. Žolt Lazar s Filozofskog fakulteta Novi Sad.

U Svečanoj dvorani Tone Peruško Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Zdravko Vulin predstavio je rad i najvažnije projekte Studentskog kulturnog centra Novi Sad. Ustanova čiji je osnivač AP Vojvodina od velikog je značaja za kulturni život mladih u Novom Sadu. Programsko djelovanje SKC-a odvija se kroz književno, kazališno, glazbeno i likovno stvaralaštvo.

Dio produkcije Vulin je predstavio i pulskim studentima i prisutnim gostima naglasivši da iako nemaju svoj programski prostor, već uglavnom djeluju kao gost organizator i svega 11 zaposlenih što je u usporedbi sa Studentskim kulturnim centrom Beograda pet do šest puta manje, SKC Novi Sad uspješno realizira projekte kroz niz manifestacija. Do sada je organizirano oko 2 000 glazbenih koncerata i 400 kazališnih.

Od projekata Vulin je posebno izdvojio festival „Ritam Europe“, koji već pet godina 9. svibnja okuplja brojne domaće, regionalne i inozemne izvođače, i pruža mogućnost predstavljanja lokalnih talenata, zatim TO BE PUNK FESTIVAL, prvi festival punka i alternativne glazbe u Srbiji, te FESTIVAL VOJVOĐANSKOG STRIPA. Vulin je naglasio i dobru suradnju s Gradom koji podržava manifestacije i izdvaja sredstva za njihovu realizaciju, te je SKC-u ustupio Fabriku, prostor koji se nalazi u dijelu budućeg „ART KVARTA“, jednog od aduta Novog Sada prilikom kandidature za Europsku prijestolnicu kulture. Predstavio je i projekt PRO TEATAR koji je u fazi realizacije, a ideja je stvoriti kazalište na vodi, brod na kojem će se odvijati razne umjetničke aktivnosti i plovit će svim dostupnim kanalima i rijekama.

Promociju je uveličao i nastup Branimira Rošića koji je premijerno izveo skladbu Vive la Provence, a Vulin je pozvao sve prisutne da posjete Novi Sad i Studentski kulturni centar Novi Sad. Događanja na Sveučilištu nastavljena su u 18 sati predavanjem Milorada Đurića, pokrajinskog sekretara za kulturu i javno informisanje, na temu Izazovi multikulturalizma. Dobrododšlicu prisutnima poželjeli su Robert Matijašić, rektor Sveučilišta Jurja Dobrile i Vladimir Torbica, pročelnik županijskog Upravnog odjela za kulturu.

Jedan od zajedničkih segmenata Istre i Vojvodine je upravo multikulturalnost, istaknuo je Đurić i konstatirao da živimo u multikulturalnom svijetu, da samo deset država u svijetu ima monokulturu. Međunarodno zakonodavstvo, te razvoj i promjene u načinu komuniciranja kao posljedice razvoja tehnologije, potisnuli su doba kada je država mogla nametati identitet i kulturu kontrolirajući komunikaciju. Danas najviši državni vrh mora biti svjestan multikulturalnosti i dati prostora manjim kulturama prisutnim na svom teritoriju. Predavanjem je prezentirao način na koji je Vojvodina pristupila tretiranju multikulturalnosti: Vojvodina je nastala kao svjestan projekt Beča (tadašnje Habsburške Monarhije) u koje se planski naseljavalo različite nacije, koje se vremenom nisu ugasile. U takvim okolnostima bilo je nužno definiranje kulturne strategije iz koje je Đurić izdvojio tri glavna cilja: očuvanje kulturnog diverziteta, postizanje suvremenog umjetničkog stvaralaštva i povećanje dostupnosti kulturnih dobara publici.

U tu svrhu osnovano je pet Zavoda za kulturu različitih manjinskih zajednica, četiri profesionalna kazališta svako s programom na materinjem jeziku manjina, te je pokrenuto trideset glasila na različitim jezicima. Nužna je bila i decentralizacija, odnosno u dogovoru s lokalnim zajednicama i strukom učiniti i ona manja mjesta kulturni atraktivnima, obezbijediti im kulturnu infrastrukturu i uključiti ih u kulturnu mapu Vojvodine. Tako se grad Vršac prepoznao kao grad muzeja, Subotica kao grad festivala, a S. Mitrovica kulturno središte rimske imperije temeljem materijalne kulturne baštine.

Jedan od izazova s kojim se susreće multikulturalnost je zatvaranje novoformiranih kulturnih zajednica iz kojih se u tom slučaju rijetko dobivaju novi, kvalitetni proizvodi, istaknuo je Đurić i dodao: s ciljem izbjegavanja takvih situacija u Vojvodini su osnovana dva časopisa: Nova Misao i Interkulturalnost, te zaključio kako multikulturalnost nije ni dobra ni loša, ona jednostavno postoji, ona je činjenica. Kroz obrazovne institucije, te političku i kulturnu elitu treba sustavno prilaziti svim izazovima koje ona donosi.

Nakon predavanja uslijedio je koncert pijanistice Tatjane Gerdec Mrđa, koja je izvela devet skladbi koje najvećim dijelom pripadaju grupi „svakidašnjih pjesama“ – najbogatije i najraznovrsnije folklorne kategorije vokalne tradicije Banata i Vojvodine, poput: Cele noći ladovina, Vino pije Dojčin Petar, Prolaze noći, Banaćansko kolo, Duni vetre sa banatske strane... Za kraj, kao iznenađenje prisutnima odsvirala je rumunjsku baladu i skladbu Dunjo moja.

Istovremeno u Kinu Valli filmoljupci su pratili retrospektivu najboljih kratkih igranih, dokumentarnih i animiranih vojvođanskih filmova iz proteklih par godina na temu ekologija koja se nastavlja i danas s početkom u 21 sat.

Druženje je nastavljeno u Svetvinčentu, Poli Ferlina, uz degustaciju vojvođanskih proizvoda i fruškogorskih vina, tradicionalnu večeru koju su pripremili kuhari pivnice Gusan iz Novog Sada. Veseloj atmosferi pridonijeli su nastup Branimira Rošića te violončelista Miroslava Jovančića uz domaće snage Livija Morosina i Vedrana Šilipetra, priopćeno je iz Istarske županije.  

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa