„Dok Jakovčić govori kako je Istra bogata regija, glazbena škola je najsiromašnija u državi“

0
Povorka je mirno i dostojanstveno stigla na gradsku tržnicu.
Povorka je mirno i dostojanstveno stigla na gradsku tržnicu.

„Krasna zemljo, Istro mila“, zaorilo se u srijedu, 5. listopada u pet do podne na pulskoj tržnici. No, sudeći po riječima sudionika prosvjeda, Istra prema njima bila je sve, samo ne mila.

Glasni su bili profesori i učenici pulske glazbene škole, jedine u Istri koja već četiri godine nema adekvatan prostor za rad. Tada se, još 2007. urušio krov matične zgrade te škole, pa se profesori i učenici, kao i njihovi vrijedni instrumenti, sele s lokacije na lokaciju. Nastavu imaju u prizemlju stare, urušene škole u bivšem Pionirskom domu Karlo Rojcu te bivšoj Uljanikovoj kasarni iz koje moraju iseliti 1. travnja jer tada im tada ističe koncesija. Oni su tamo, naglašavaju, samo podstanari.

Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, istaknuo je kako se 5. listopada obilježava kao Svjetski dan učitelja, a dok neki slave, drugi prosvjeduju. „Mi smo jedina glazbena škola u Županiji, a kako sada stvari stoje, na kraju školske godine završit ćemo na cesti“, naglasio je ogorčen situacijom, ističući kako su prosvjedom htjeli da se čuje njihov glas.

Vedran Vojnić, prof. u glazbenoj školi
Vedran Vojnić, prof. u glazbenoj školi

„Htjeli smo upozoriti Jakovčića i ekipu da krenu rješavati problem“, rekao je i dodao da im je iz Županije rečeno kako je u planu projekt, mada nije još riješena investicija, a kamoli njegova realizacija. Mihalinec mi je rekao kako smatra da ni čelni ljudi grada nisu lišeni odgovornosti, s obzirom da se hvale gradom koji cijeni kulturu, a ne čine ništa kako bi našli dom za glazbenu školu.

Ipak, dodao je da je njihov osnivač Istarska županija koja bi, shodno tome, trebala biti nadležna za rješavanje njihovog problema. „Dok drugi gradovi svoje glazbene škole imaju u palačama, poput varaždinske koja je u palači Erdody, mi smo podstanari, praktički na ulici“, konstatirao je na kraju našeg razgovora ovaj sindikalni čelnik uz napomenu da će, po svemu sudeći, dom u trošnoj zgradi nekadašnje glazbene škole u centru grada, pronaći neka firma ili slično.

Profesor Vedran Vojnić mi je, pak, rekao, da njihova škola broji 425 učenika i oko 60 profesora koji „šetaju“ od zgrade do zgrade, što im predstavlja velike probleme. „Naši učenici, unatoč tome, nižu brojne nagrade na regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima“, rekao mi je Vojnić.

U svom je govoru pred okupljenim učenicima i profesorima drugih srednjih škola, koji su ih došli podržati, izrazio zadovoljstvo njihovim dolaskom, ali uz napomenu da ovim prosvjedom oni neće stati, odnosno odustati. „Ukoliko se naš problem ne riješi, mi nastavljamo s borbom!“, izjavio je.

Anton Perkov, učenik glazbene škole
Anton Perkov, učenik glazbene škole
Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama
Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama
Učenici su podržali prosvjed i otpjevali istarsku himnu
Učenici su podržali prosvjed i otpjevali istarsku himnu

Mihalinec je također u svom obraćanju javnosti bio glasan i jasan: „Dok Jakovčić govori kako je Istra bogata regija, glazbena škola u Istri, najsiromašnija je u državi!“.

Učenik srednje glazbene škole u Puli, Anton Perkov rekao mi je kako su se već navikli na ovakvo održavanje nastave te da u svom nastojanju da budu dobri, ne odustaju, ali da je, ipak teško u takvim uvjetima učiti i raditi, stoga podržavaju svoje profesore u nastojanju da se njihov problem konačno riješi. Brojni su transparenti u mirnoj i dostojanstvenoj povorci koja je stigla na gradsku tržnicu, poput onih „Grade i županijo, hvala što smo beskućnici“, govorili sami za sebe. (Tekst i foto: Paola Albertini)

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa